Odpowiedzi

2010-03-29T19:35:34+02:00
KOsc długa(kształt podłużny)
rodzaj kości, którego długość znacznie przewyższa ich szerokość i grubość. W ich budowie wyróżnia się sztywny trzon oraz nieco bardziej sprężyste nasady (końce)- bliższą i dalszą. Przykładem kości długich są: kość ramienna, kość łokciowa, kość promieniowa, kość udowa, kość piszczelowa i kość strzałkowa, kości śródręcza i śródstopia oraz kości paliczków palców rąk i stóp. Kości długie występują więc przede wszystkim w kończynach.
W kościach długich do 15-18 roku życia człowieka występuje chrząstka nasadowa - to właśnie jej wzrost jest przyczyną intensywnego rośnięcia podczas tak zwanego skoku pokwitaniowanego. Po zakończeniu wzrostu (średnio około 17-19 roku życia, w zależności od płci i predyspozycji genetycznych) chrząstki nasadowe ulegają skostnieniu.

Kosc miednicza(kosc płaska)
Każda z kości miednicznych składa się z:
kości biodrowej
kości kulszowej ,
kości łonowej
kość wchodząca w skład obręczy kończyny tylnej (dolnej), jest kością parzystą. Kości miedniczne łączą się ze sobą w części przedniej za pomocą spojenia łonowego , w części tylnej łączą się z kością krzyżową kręgosłupa. Dwie kości miednicze i kość krzyżowa tworzą miednice. Wszystkie kości wchodzące w skład kości miednicznej biorą udział w wytworzeniu panewki.

Kręgi lędzwiowe
odznaczają się bardzo masywną budową. Łączą się z kością krzyżową na wysokości pośladków. Kręgi te mają duże trzony o kształcie nerkowatym. Wyrostki są nieco odgięte do tyłu.

Mam nadzięję, że pomogłam :)
POzdrawiam
4 2 4
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T19:52:30+02:00
Kości długie- no cóż, są po prostu długie ^^" Charakteryzuje je to że są znacznie dłuższe wzdłuż jednej osi niż wzdłuż pozostałych dwóch. Najdłuższa ich część to trzon zakończony dwoma nasadami.
Funkcja- stanowią rusztowanie dla mięśni kończyn co umożliwia nam poruszanie nimi.

Kręgi- ciężko opisać ich kształt, należą do kości różnokształtnych. Wyróżniamy jednak okrągły trzon, do tyłu od niego otwór dla rdzenia ograniczony dwoma łukami, oraz wyrostki po bokach i z tyłu.
Funkcje- stanowią rusztowanie ciała i chronią rdzeń kręgowy.

Kość miedniczna- kolejna kość która ciężko opisać ^^" Jest to kość spłaszczona- szczególnie jej część biodrowa, z przodu zaokrągla się tworząc takie jakby łuki. Jeden z nich (czyli kość łonowa) łączy się z drugą kością miedniczną poprzez spojenie łonowe. Drugi ogranicza otwór poniżej otwór. Uff...
Funkcja: ochrona organów miednicy i podtrzymywanie trzewi.
4 4 4