Odpowiedzi

2009-04-22T17:27:44+02:00
Obrzydłówek Jest to prowincjonalne miasteczko w którym rządzą:Felczer,aptekarz i ludzie niewykształceni którym zależy tylko na powiększeniu swojego majątku.Obrzydłówek nie należy do najpiękniejszych miejsc.Juz od samego przyjazdu Obarecki czuje niechęć do tego miejsca.Obrzydłówek jest otoczony przez sinawe pasmo lasu a gdzie niegdzie rosną pojedyncze chojaki,leżą też tam pastwiska na których rosną żółte trawy które umierają przedwcześnie.W Obrzydłówku jest jałowa ziemia toteż dlatego nic na niej nie rośnie oprócz lasów i traw.Stefan Żeromski ukazał nam płaski krajobraz tego miejsca jak i płaskie życie mieszkańców oblężonego przez lasy miasteczka.Stefan Żerosmki pokazał nam te wieś jako miejsce nieprzyjemn,napawające złością i nieokreślonym lękiem.

brzydłówek to miejscowość, w której toczy się akcja „Siłaczki" Stefana Żeromskiego. To nazwa znacząca - została wymyślona przez autora noweli i charakteryzuje samo miejsce, jak i jego mieszkańców.

Czymże więc jest Obrzydłówek? To przede wszystkim prowincja oddalona od centrów naukowych i kulturalnych. Miasteczko, gdzie brak komunikacji i możliwości połączenia z większymi ośrodkami. Otaczają je rozległe pola o jałowych glebach, stąd nędza zwykłego, szarego zjadacza chleba. Natomiast miejscowej inteligencji brak możliwości wymiany myśli na wyższym poziomie z ludźmi o szerszych horyzontach. Jedyną rozrywką staje się plotkowanie, imieniny proboszcza i gra w karty.
1 5 1