Zmierz wymiary drzwi oraz wymiary okna w swoim pokoju . Narysuj te obiekty w wybranej skali . Pomócie !!!!
Teraz z Historii : Przyczytajcie uważnie fragment wiersza znanego poznańskiego satyryka
Lecha Konopińskiego .
`` Kochane gzubki , miłe dzieciary
i rozbestwione cołkiem ogary ,
moje kowboje i indianery ,
którnych uskrómnić nie mógłby szeryf ,
knajdry , nadrachy , szkraby , łatyndy ,
szaranki , gziki , pągle , wylyngi ,
fifne chłopyszki swójygó chowu ,
z którnymi diaboł by nie spiłowoł ,
i uślabrane zawdy szudroki ,
szatany z Jeżyc i wybiłokna ,
roboszki moje , wiaruchno psotna
wy - psionordy , tygrysy dzikie ,
co to lubieją sztachnąć się ćmikiem ,
co klamotami do drzyw świgajom ,
skoro do lasu z ekom wyknajom! ''
a) Napisz na kartce wyrazy gwarowe , których autor użył określenia dzieci .

. Opowiadanie Kota w Butach szczegółowo i autor tej książki
1

Odpowiedzi

2010-03-29T20:32:56+02:00
1 to zmierz drzwi a potem żeby narysowac to w skali 1:20
np: 198:20=9,9cm
84:20=4,2cm

2..
gzubki, dzieciary, ogary, kowboje i indianery , knajdry , nadrachy , szkraby , łatyndy ,szaranki , gziki , pągle , wylyngi ,fifne chłopyszki swójygó chowu ,szatany, roboszki moje , wiaruchno psotna, psionordy , tygrysy dzikie ,

3 żył sobuie młynarz z synami, gdyn umierał podzielił swój majątek na trzy części. najstarszy syn dostał młyn, średni syn dostał konia a najmłodszy z synów dostał kota.pewnego dnia przemówił do niego ludzkim głosem. kot upolował zająca którego zaniósł do króla . ten był bardzo wdzięczny. jas wskoczył do rzeki jak kazał mu kot, a krolewska para widząc znajomego kota zatrzymała powóz aby pomóc markizowi karabasowi ( tak przedstawił do kot królowi).odziali go w szaty. jas podziękował królowi i jego pięknej córce.kot tym czasem pobiegł przodem i powiedział wieśniakom, że jeżeli król zapyta sie ich do kogo należa te ziemie maja odpowiedzieć że do markiza karabasa.wkrótce przejeżdzała tędy karoca, król zatrzymał sie iz apytał wieśniaków do kogo należa te ziemie oni odpowiedzieli że do markiza. kot udał sie do olbrzyma czarodzieja, do mktórego należały te ziemie. potem podstępem przechytrzył olbrzyma, któremu najpierw poprosi ł aby zmienił się w lwa, a potem w mała myszkę, którą szybko złapał i połknął. w tym czasie karoca wjechała na dziedziniec, kot powitał ich na ganku. tak jas dzięki kotu uzyskał tytuł mszlachecki, zamek pełen bogactw i obietnice króla " dostaniesz ręke mej córki". tak też się stało a wszyscy żyli potem długo i szczęśliwie.

Charles Perrault francuski baśniopisarz epoki baroku.
Urodzony w Paryżu w bogatej, arystokratycznej rodzinie. Uczęszczał do najlepszych szkół w kraju. Zanim rozpoczął karierę w służbach rządowych, studiował prawo. Współtworzył Akademię Nauk oraz uczestniczył w odbudowie Akademii Plastycznej.