Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-29T20:23:04+02:00
Kaszuby są bardzo pięknym i urokliwym miastem .
Istnieje pena legenda o stworzeniu kaszub:
Kaszuby sa częścią pomorza.
Istnieje na Kaszubach legenda, która opowiada o tym, że Pan Bóg, kiedy tworzył ziemię, zupełnie zapomniał o Kaszubach....
Na szczęście upomniał się o nie anioł, który miał czuwać nad tą krainą.
Popatrzył Bóg do swoich przepastnych worów, a tam na dnie zostało wszystkiego po trochu.
Obdarzył więc ją tym wszystkim, co pozostało: liściastymi borami, sosnowymi lasami, jeziorami, rzekami, morzem, wydmami, klifowymi brzegami, piaszczystymi plażami, wzgórzami i dolinami. Wszystkiego było po trochu.
Popatrzył stwórca na swe dzieło i uśmiechnął się. Wtedy zaświeciło słońce, a w jego promieniach ukazało się całe piękno Kaszub.
Cicho tu jednak było i pusto, więc ulepił Bóg z gliny zwierzęta najrozmaitsze i ludzi, i ożywił ich.
Ludzie ci jednak uparci jacyś tacy byli, a szczególnie jeden z nich. Wciąż domagał się jakiegoś ubrania i zadręczał Boga pytaniem "A ka szuba?"
Zniecierpliwił się Stwórca w końcu i dał mu ową szubę. Człowieka tego nazwał Kaszubą, a kraina ta zwała się odtąd KASZUBY.

Głownymi miatami kaszub są:
Gdańsk
Gdynia
Sopot
Wejherowo
Rumia
Kościerzyna
Bytów
Władysławowo
Kartuzy
Puck
Żukowo
Jastarnia
Hel
Ciekawostką Kaszub jest to że pierwszy raz nazwa Kaszuby pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r., potwierdzającej dobra joannitów pod Stargardem nad Iną, gdzie wspomina się ofiarodawcę Bogusława, księcia Kaszub: clare morie... duce Cassubie,oraz to że na początku XX wieku, na stosunkowo małym obszarze, rozróżniano 20 głównych dialektów języka kaszubskiego, z ponad 70 poddialektami
8 3 8