Odpowiedzi

2010-03-29T20:21:29+02:00
Ssaki stanowią grupę kręgowców, która dzięki swej wysokiej organizacji potrafi przystosować się do życia w różnorodnych środowiskach. Żyją na powierzchni ziemi i pod nią, na terenach otwartych i w najgęstszych lasach i zaroślach, w wodzie słonej i słodkiej, w powietrzu, na bagnach i pustyniach, a także w górach znacznie powyżej granicy roślinności.

W rozwoju ewolucyjnym zwierząt ssaki stanowią grupę o najlepiej rozwiniętym ośrodkowym układzie nerwowym. Wysoki rozwój mózgu sprawia, iż wszystkie reakcje nerwowe ssaków są znacznie silniej wyrażane niż u innych zwierząt, a narządy zmysłów osiągają dużą sprawność. Doskonale wykształcone narządy słuchu i węchu umożliwiają im zdobywanie pokarmu, obronę przed wrogami, a w okresie rozmnażania – odszukanie partnera.
4 2 4
  • Użytkownik Zadane
2010-03-29T20:30:19+02:00
Ssaki osiągnęły najwyższy poziom organizacyjno-funkcjonalny.
Choć ich grupa liczy nie cale 5 tysięcy gatunków to ich przedstawiciele zasiedlili prawie wszystkie dostępne środowiska lądowe oraz wodne na naszej planecie.

Charakterystyczne przystosowawcze cechy ssaków:
*stałocieplne
* samice ssaków mają gruczoły mleczne, których wydzielinę ssą młode
* 7 kręgów szyjnych
* żyworodne
* pęcherzykowate płuca i przepona
* silnie rozwinięty mózg i narządy zmysłów
* ciało pokryte wielowarstwową skórą i jej wytwory ( sierść, włosy, paznokcie, kopyta, pazury)
* zróżnicowane uzębienie (siekacze, kły, przedtrzonowe, trzonowe)

Ssaki niezależnie od środowiska w jakim żyją uniezależniły się od tych warunków np. poprzez stałocieplność.
Ssaki posiadają inną budowę układu pokarmowego oraz inna budowę " zębów" zależnie od tego co jadają, czy to są pokarmy roślinne, czy zwierzęce i jakiego pochodzenia.

5 4 5