Mam napisać charakterysykę dynamiczną Juranda ze Spychowa .

Już go przedstawiłam i opisałam wygląd .

Teraz musze napisać, jakie ma cechy charakteru i usposobienie . ;(
do tego dynamiczne oO

czy ktos moglby mi pomoc ?

jeszcze bym sie ucieszyla jakby kto mi nie napisal stosunek do otoczenia i na odwrot [ otoczenia do niego ]


dziekuje z gory ;**


oferuje 35 pkt jesli ktos pomoze ;))

2

Odpowiedzi

2009-11-01T10:03:22+01:00
Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie. Miał żelazny charakter, poprzysiągł zemstę Krzyżakom. Zawsze kierował się prawami rycerskimi.
Jurand miał drapieżne uosobienie. Wobec otoczenia budził respekt. Był energiczny, dynamiczny. Krzyżacy nazywali go: krwawym psem lub strasznym mazurem. Wypadki związane z uprowadzeniem Danusi całkowicie odmieniły Juranda. Chciwość ustąpiła miejsca pokorze. Okaleczony przez rycerzy w białych płaszczach zmienił się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
2 5 2
2009-11-01T10:29:47+01:00
Dziedzic Spychowa, słynny ze swojej dumy i ponurego usopsobienia, iał dwie słabości. Jedną z nich była miłość do żony, ktorą Krzyżacy okrutnie zamordolwai pod Złotoryją. Drugą stała się córka Danusia.
Śmierć żony wyzwoliła w JUrandzie potężną siłe nienawiści do Krzyżakó, dla których stał sie "biczem bożym". Umiejscowiony blisko graniucy Mazowsza z państwem zakonnym Spychów, stał sie strażnica a zarazem bazą wypadową na wroga.Zycie pana tgo gródka podporządkowane było jendemu celowi: zemście na podstępnych zakonnikach. Krążyły wśród nich legendy o okrucieswie i potędzie Juranda ze Spychowa, który nigdy nie wypuścioł wolno ani jednego krzyżackiego jeńca.
Równocześnie nie dało sie zarzucić panu ze Spychowam że łamie kodeks rycerski, bo zawsze pokonuwał wroga w otwarte walce. Był też wiernym poddanym księcia Janusza Mazowieckiego.
Moc niezwyciężonego rycerza pękła jednak pod brzmieniem zdrady i podstępu Krzyżaków w Szczytnie. Jurand doświadczył niewyobrażalych cierpień morlanych i fizycznych, które przeobraziły go w człowieka nieomal świętego. Fizycznie wrak człowieka,urasta pod koniec powieści do rangi wzorca chrześcijanina. Jego życie jesy ilustracją słów Chrystusa:"Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie ( mieczem Juranda byla nienawisc, ktora go pokonala i zrujnowala zycie najblizszych
2 5 2