Odpowiedzi

2010-03-29T20:30:15+02:00
Jak się ubierały:
Ideał urody kobiecej: najpiękniejsza kobieta to kobieta w ciąży! Krój i sposób noszenia ubrań miał podkreślać wysunięty brzuch i lekko przegięty do przodu kręgosłup - suknie przepasywano wysoko pod biustem aby poniżej pasa tworzyły efekt brzuszka. Do tego bardzo modne było wysokie czoło - panie zaczesywały włosy do tyłu lub wręcz depilowały część włosów znad czoła. Do tego dochodzą najmodniejsze piersi - niezbyt duże, za to koniecznie krągłe i symetryczne. Dekolt nie jest niczym bezwstydnym - niektóre suknie były naprawdę głęboko wykrojone, za to odsłanianie nóg jest okrutnym bezeceństwem - suknia sięga do ziemi.
Teraz słów kilka na temat samych ciuchów i biżuterii, dodatków itp. Na przełomie XIV i XV wieku ścierały się dwie tendencje w modzie - starsza, tradycyjna, lansująca ubiory ściśle dopasowane do ciała, z wąskimi rękawami, wcięte w talii, zapinane na dużą ilość guzików oraz młodsza, obecna szczególnie w kręgach bogatszych ludzi, stawiająca na ubrania szyte z dużej ilości tkaniny, obficie fałdowane, z wielkimi dekoracyjnymi rękawami, wysokimi kołnierzami itp. Ubrania najczęściej szyto z wełny - sukna, flauszu, samodziału (zależnie od zamożności), paleta barw równie bogata jak dzisiaj choć kolory miały o wiele większe znaczenie. Unikano żółtych ubrań, bo te były noszone przez Żydów i prostytutki. Czerń i mocna czerwień były kolorami drogimi do uzyskania, najpowszechniej noszono brązy, zielenie i szarości oraz różowy (panowie też!)

Potrawy jadane przez kobiety w średniowieczu to: jajecznica okolana kiełbasa; kluski z serem; placki z rodzynkami; sernik; suszone grzyby; orzechy laskowe i włoskie; polewka winna zaprawiana cynamonem, jajami i imbirem; mieso wieprzowe i dziczyzna.

Jak spędzały wolny czas?
Kościół uważał kobiety za gorsze od mężczyzn. Kobiety musiały być pokorne i posłuszne ojcom i mężom. Pracowały w polu, karmiły i odziewały rodzinę. Żony i córki rzemieślników pracowały w warsztatach i handlowały. Bogate panie zajmowały się gospodarstwem i zarządzały interesami swoich mężów. Kobieta miała prać, gotować, rodzić dzieci i je wychowywać. W tym wszystkim mało było wolnego czasu, a jeżeli takowy się znalazł to kobiety haftowały, szyły i wykonywały różne inne robótki ręczne. Głównie praca w domu uniemożliwiała im przyjemne spędzanie wolnego czasu.

Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam
12 4 12