Odpowiedzi

2009-11-01T10:32:20+01:00
Antygona jest to cóka byłego króla, Edypa. Nażyczona syna Kreona,Hajmona. Jest główna bohaterką lektury pt ''Antygona" Sofoklesa. Ma siostre o imieniu Ismena oraz dwóch braci krórzy zginęli na wojnie po miedzy sobą.Nazywali się Polinejkes-zdrajca,przegrany oraz Eteokles-zwycięzca i król.
Jej celem jest pogrzebanie brata, aby mógł wejść do Hadesu,bo bez pogrzebu był uwięziony na ziemi ;oraz wyjście za maż za Hajmona.
Według Antygony najważniejsze jest prawo boskie:
,,Przeciez nie Jowisz obwieścił to prawo,
Ni wola Diki podziemnych bóstw siostry,
Taką ród ludzki związała ustawą.
A nie mniemałam, by ukaz Twój ostry
Tyle miał wagi i siły w człowieku,
Aby mógł łamać święte prawo boże,
Które są wieczne i trwają od wieku,
Ze ich początku nikt zbadać nie może
Ja więc nie chciałam ulękać się człeka
I za złamanie praw tych kiedyś bogom
Zdawać tam sprawę."
Uważała ona ,że państwo powinno podpożadkować się jednostce.Ważniejsza jest dla niej prawda uczucia.
Antygona jest dostojna i majestatyczna , młoda, odważna oraz zbuntowana.Bardzo honorowa, ponieważ tylko raz prosi Ismenę o pomoc.Nie czuje się poddaną ,, Niczym on (Kreon) niema nad moimi prawami."Jest królewską córką i zachowuje sie odpowiednio do swojego pochodzenia.
Jej postawa sprawia,że Chór ją potępiaale póżniej zmienia zdanie.Antygona ma pewność siebie i dobrze trafione argumenty w rozmowie z Kreonem.Dla niej brat nie jest zdrajcą:,,Czcić swoje rodzeństwo nie przynosi wstydu." Wreszcie bohaterka wypowiada zdanie na temat stosunku człowieka do innych ludzi ,,Współkochać przyszłam,a nie nienawidzić."Antygona tez przeżywa chwile słabości-kiedy idszie na śmierć.
Antygona to postać tragiczna -znalazła się w sytuacji ,w której każdy wybór jest zły i oznacza śmierc. Postępowanie Antygony, zwłaszcza jej posłuszeństwo wobec bogów jest zadziwiające. Antygona jest świadoma tego , że na jej rodzie leży klątwa, tak więc mówi o sobie ,, klątwa brzemienna."'Właściwą winą bohaterki nie jest to , że pogrzebała zwłoki brata, ale to , że jak wszyscy z rodu Edypa została obciążona boską klątwą, dlatego musi przyjąć to cierpienie.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-01T10:38:26+01:00
Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką Edypa, siostrą Ismeny i narzeczoną Hajmona.
Wygląd ma dostojny majestatyczny. Jest młoda odważna, buntuję się wobec decyzji Kreona, w której król naraża duszę jej brata na wieczne potepienie. Grzebie zwłoki Polinejkesa.Dumna honorowa, królewska córka nie czuła sie niczyją poddaną. Jest postacią tragiczną. Znalazła się w sytuacji, w której każdy wybór oznacza w konsekwencji śmierć.. Jest pewna, że postępuję dobrze. Odchodzi z nadzieją na nagrodę (chodzi o pogrzebanie brata) Postać Antygony jest przedmiotem zainteresowań wielu pisarzy.


Mam to ze swojego zeszytu od Polaka wiec powinno byc raczej dobrze:)
1 5 1
2009-11-01T10:48:26+01:00
Antygona-siostra Ismeny, Polinejkesa oraz Eteoklesa. Tytułowa bohaterka. Była kobietą pełną dumy swego pochodzenia. Pochodziła z rodu Edypowego. Narodziła się z kazirodczego związku Jokasty i Edypa. Żyła w szczęśliwym związku z Hajmonem-synem Kreona. Antygona to kobieta porywcza i momentami nie zrównoważona psychicznie. Podjęła się pochówku brata mimo zakazu króla, co świadzy o jej determinacji. Na koniec poniosła z tegoż powodu śmierć. Popełniła samobóstwo. Mogło to zburzyć w oczach ludzi obraz Antygony jako osoby, honorowej, która nigdy się nie poddaje i poczeka na śmierć naturalną.
2 4 2