Odpowiedzi

2010-03-29T21:19:55+02:00
Spotkać szarotkę w Polsce, to jest naprawdę wyzwanie. Ta będąca pod ścisłą ochroną roślina, rośnie u nas tylko w Tatrach. Ale za to w Słowenii, w Triglavskim Parku Narodowym można się w końcu na nią napatrzeć do woli. Widok jej urozmaica przemierzane szlaki. Nie jest tutaj kwiatem reliktowym i ginącym, ale rośnie w swoim naturalnym, alpejskim środowisku.
Pokryta gęstym, białym i srebrzyście lśniącym filcem, szarotka zabezpieczona jest przed mrozem.
Prawie we wszystkich krajach szarotka alpejska jest prawnie chroniona przed zerwaniem. W wielu z nich, to kwiat - symbol.
Kwitnie od lipca do września. I to chyba Francuzi wymyślili dla niej najpiękniejszą nazwę: skalna gwiazda.8 3 8
2010-03-29T21:20:59+02:00
Poszczególne gatunki roślin, zasiedlając coraz to nowe obszary, musiały wykazać się niezwykła elastycznością, jeśli chodzi o przystosowanie do warunków, jakie w danym środowisku panują. Środowisko bowiem kształtuje cechy organizmów oddziałuje na te organizmy przez całe ich życie. Głównymi czynnikami, decydującymi o rozmieszczeniu gatunku, jak również o wyglądzie i budowie roślin są: temperatura, nasłonecznie ( i co za tym idzie wysokość nad poziomem morza ), wilgotność, zasolenie, poziom substancji odżywczych. W pewnym zakresie wpływa na nie również działalność człowieka, zwłaszcza turystyka, narciarstwo i taternictwo.
W górach, takich jak Tatry, warunki te są szczególnie niekorzystne, w związku z czym u przedstawicieli poszczególnych gatunków roślinnych, zasiedlających te tereny zaobserwować można radykalne zmiany, zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i w budowie.
W wysokogórskich położeniach rośliny wykazują wiele specjalnych przystosowań do warunków życia w surowym klimacie, a więc obfite owłosienie, czasem nawet rodzaj filcu, jak u szarotki, zgrubiała skóra, liście przekształcone w ciernie, niski wzrost, szybki rozwój, a zwłaszcza wczesne zakwitanie ( wobec krótszego górach sezony wegetacyjnego, który trwa tu … ), skupianie się w gęste darnie zwane poduszkami, duże, barwne i wonne kwiaty ( przywabiające owady zapylające ) i najrozmaitsze inne przystosowania.
Bardzo istotnymi cechami klimatu ważnymi dla życia roślin są silne roczne i dobowe wahania temperatur, wymrażające wiatry w zimie, pokrywa śnieżna i lawiny oraz duża ilość opadów w okresie letnim. Częstym czynnikiem, powodującym obumieranie roślin jest też wiejący w Tatrach wiatr halny. Przyspiesza on wegetację roślin, a następujące po nim nawroty chłodu i mrozów mogą powodować wymarzanie roślin. Długotrwały halny może również powodować wysuszanie roślin.
Dobrym przykładem przystosowania roślin tatrzańskich do tych trudnych warunków klimatycznych jest tak zwana poduszkowa forma wzrostu, występująca między innymi u lepnicy bezłodygowej, mokrzycy rozchodnikowej, skalnicy tatrzańskiej, czy skalnicy seledynowej
7 3 7