Odpowiedzi

2010-03-29T21:52:52+02:00
Jest to piękny zbiór, staroindiańskich bajek, które zainteresują na pewno niejedną osobę. Pokazuje on świat Indian, ich życie, wierzenia oraz obyczaje. Jest to piękna lektura.
10 2 10
  • Użytkownik Zadane
2010-03-29T21:55:20+02:00
Reść:
Sławny czarownik Niedźwiedzi Kieł wychowywał u siebie małego Uti – dzielnego i mądrego chłopca. Kiedy młodzieniec dorósł i przeszedł mężnie próbę krwi, nadano mu imię Ostry Wiatr.
Zdobywszy wiedzę i wtajemniczenie swojego mistrza, postanowił wyruszyć w góry, by pojąć za żonę piękną Pahajo. Jednak wyprawa ta była pełna niebezpieczeństw, gdyż drogi strzegły złe duchy i tylko nieustraszony wojownik mógł je pokonać.
Ostry Wiatr starannie przygotował się do wyprawy. Wymalował swe ciało w wojenne barwy, wziął broń, pióropusz i jedzenie. Jego matka z miłością i nadzieją żegnała swego syna.
Na czarnym mustangu, z pieśnią wojenną na ustach Ostry Wiatr dotarł po długiej wędrówce do wioski zamieszkałej przez Czarne Duchy. Tu, uśpiwszy czujność groźnego Kabinoki i jego wilka, pokonał wszystkie złe duchy, oszczędzając tylko starego Isokę. Wojownik powędrował dalej w góry, do Gachaskha – władcy wodospadów. Dzikie zwierzęta chowały się przed nim, lawiny i skały ustępowały mu z drogi. Po wielu dniach młody czarownik stanął wreszcie przed Duchem Górskich Wodospadów i poprosił go o rękę córki. Wtedy Gachaskh kazał mu przyprowadzić Białego Mustanga należącego do ojca wiatrów.
Nieustraszony młodzieniec przemierzył góry wzdłuż i wszerz, ale nie spotkał rumaka. Wreszcie, trafiwszy na ślad w jednej z wiosek, Ostry Wiatr dogonił Białego Mustanga w pobliżu Czerwonej Rzeki. Tu jednak zły duch – Isoka zastawił pułapkę na wojownika i przeszkodził mu w schwytaniu konia. Młodzieniec jednak, długo nie namyślając się, poprosił o pomoc władcę leśnego i z łatwością złapał Białego Mustanga na lasso. Zaprowadził go do władcy wodospadów, który nagrodził młodzieńca za męstwo, uczciwość i mądrość: Ostry Wiatr dostał piękną Pahajo za żonę, a Białego Mustanga w darze.
Problematyka utworu
„Biały Mustang” jest jedną z legend indiańskich spisanych przez Stanisława Supłatowicza (inaczej – Sat-Okh), a poznanych przez niego w dzieciństwie, które autor spędził wśród Indian w Górach Skalistych. Legendy indiańskie są odzwierciedleniem wierzeń pierwotnych mieszkańców Ameryki Północnej i ich wyobrażeń o świecie. Podobnie jak w baśniach, występuje tu świat fantastyczny, uosobiona przyroda i walka dobra ze złem.
13 4 13