Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-29T22:10:33+02:00
Chrobry miał bardzo dobre stosunki z cesarzem Ottonem III, którego zaprosił na Zjazd Gnieźnieński (1000). Otton nałożył mu wtedy na głowę diadem cesarski co miało znaczyć, iż Bolesław jest godzien nosić miano króla. Był to bardzo ważny krok w karierze politycznej Bolesława Chrobrego. Ponadto Otton III widział Bolesława w swojej wizji uniwersalnego państwa jako władcę Słowiańszczyzny (Sclavinia).
Jako, że Chrobry był synem Dobrawy (księżniczki czeskiej) utrzymywał bardzo dobre stosunki z naszym południowym sąsiadem. Kiedy w 1003 roku zmarł książe czeski Władywoj, Bolesław postanowił zareagować w Czechach i osadził na tronie Bolesława III Rudego. Jednak w tym samym roku oślepił go i sam ogłosił się władcą Czech. Nie chciał jednak złożyć hołdu królowi niemieckiemu (jak to zazwyczaj robili władcy czescy) czym naraził się na konflikt z Henrykiem II Świętym.
Otton III zmarł niespodziewanie w 1002 roku zostawiając swoje plany nie zrealizowane. W tym momencie skończyły się dobre stosunki pomiędzy Polską a Niemcami. Henryk II nie był przychylny Polsce. Kiedy wybuchła wojna w 1002 roku Bolesław utracił panowanie w Czechach za sprawą najazdu Henryka (1004 rok). W 1007 roku od Polski odłączyło się Pomorze Zachodnie.
Wojna zakończyła się w roku 1018. Bolesław okazał się górą ponieważ utrzymał Milsko i Łużyce jako swoją własność (już nie jako lenno). W dodatku zyskał od Henryka pomoc zbrojną w wyprawie na Kijów.