Odpowiedzi

2010-03-30T14:30:49+02:00
"Pan Tadeusz" - czy warto przeczytać?

--- Uważam, że warto przeczytać epopeję "Pan Tadeusz" autorstwa Adama Mickiewicza. Postaram się to udowodnić poniższymi argumentami.

--- Po pierwsze w "Panu Tadeuszu" przedstawiony jest fragment jakże burzliwej historii Polski w okresie zaborów. Czytelnik może poznać tamten świat, a nie uczyć się tylko samych dat. Można się dowiedzieć, jak żyli ludzie, czego się bali, jak walczyli. Moim drugim argumentem jest to, że "Pan Tadeusz" to utwór ceniony i czytany poza granicami naszego państwa. Nielogiczne wydawałoby się, że obcokrajowcy czytali książkę, o której my nic nie wiemy. Przecież "Pan Tadeusz" to epopeja narodowa! Moim trzecim i ostatnim argumentem jest to, że czytając każdą książkę, rozwijamy swoją wyobraźnię. Wyobrażamy sobie życie w tamtym czasie, wystrój domów, stroje, a także wygląd głównych bohaterów.

--- Myślę, że na podstawie przywołanych argumentów uzasadniłam słuszność mojego stanowiska w sprawie znajdowania się "Pana Tadeusza" w kanonie lektur szkolnych.
2 3 2
2010-06-25T15:38:25+02:00
Polacy powinni czytać 'Pana Tadeusza', gdyż pokazuje on nam życie naszych przodków. Codzienne problemy obywateli naszego narodu. Nasi sąsiedzi kłócili się z nami o ten utwór Adama Mickiewicza nie bez powodu. Ile starych ksiąg napisanych jest w całości wierszem, które dotrwały do dni dzisiejszych? Poza tym wszystkie dzieła popularyzują kraj. Znane są bowiem w całej Europie fragmenty 'Pana Tadeusza'. W utworze zamieszczone są cenne informacje kulturalne Polski. Przeczytanie tej powieści przez młodzież, budzi w niej coraz większą chęć poznawania przeszłości swojego narodu.