Odpowiedzi

2010-04-03T13:42:22+02:00
Adam Cisowski - " Powolny z natury, myślał zawsze rozważnie, bez pośpiechu z cierpliwością niezgodną z jego wiekiem... Nigdy nie tracił spokoju, ani nie unosił się gniewem. Pogodny i serdeczny kolega, wesoły i uśmiechnięty, uczynny i współczujący, zdobył sobie bez wielkiego trudu miłość u wszystkich". Siedemnastoletni chłopiec, bardzo bystry, inteligentny. We wszystkim co robił, kierował się zasadami logiki. Kocha się w Wandzie Cisowskiej z wzajemnością.
4 4 4
  • Użytkownik Zadane
2010-04-03T14:00:15+02:00
Adaś Cisowski miał 17 lat, był uczniem gimnazjum. Profesor Gąsowski uczył go historii. Autor nadał mu przezwisko ,,szatan", co służyło podkreśleniu sprytu i przedsiębiorczości bohatera, jednakże istnieje kontrast pomiędzy przydomkiem bohatera, a jego szlachetnością i dobrocią. Tytuł intryguje czytelnika, akcentując jednocześnie dobroć jako wartość ponadczasową, uniwersalną.
Akcja powieści służy prezentacji bohatera, który pod względem wieku jest rówieśnikiem odbiorcy. W pierwszej części utworu (tzw. szkolnej) zaprezentowano wszystkie cechy charakteru, które uwypuklono w drugiej części (tzw. wakacyjnej) tekstu.
Bohater odznacza się skromnością i koleżeńskim stosunkiem do rówieśników, zdolnością do wzruszeń i głęboko przeżywania kłopotów innych, np. rozwikłał zagadkę brakujących 100 zł w rachunkach szkolnej spółdzielni oraz pomógł odszukać pióro kolegi. Żądny przygód, konsekwentnie i odważnie dąży do celu, przechytrzył bandytów, podsuwając im fałszywy skarb. Dzięki umiejętności panowania nad sobą napisze zaszyfrowany list, który przyczyni się do jego ocalenia.
Adaś Cisowski to bohater pozytywny. Bardzo łatwo nawiązuje kontakt z rówieśnikami, umie też się przyjaźnić z dorosłymi, którym imponuje wiedzą i przebiegłością. Tam, gdzie przebywa Adaś, zawsze rozgrywają się ciekawe wydarzenia. Chciałabym mieć takiego przyjaciela, bo na ,,szatanie" wszyscy w powieści mogą polegać. Jest niezawodny, odpowiedzialny, zawsze umie pomóc, jeśli jego przyjaciele mają kłopoty.
15 4 15