Proszę o napisanie jednej rozprawki. DO WYBORU 2 tematy ,,Nie ma zbrodni bez kary''. Uzasadni słuszność tego stwierdzenia na przykładach literackich i historycznych
LUB

Czy zgodzisz się ze słowami że: ,,Najniebezpieczniejszym środkiem uzależniającym jest władza?'' W argumentacji posłuż się przykładami literackimi ,filmowymi lub historycznymi.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T15:43:40+02:00
Na przykład ::::
Jaka wina taka kara.” Słowa te wypowiedziała Safona ,najsłynniejsza poetka starożytnej Grecji i nie przytaczam ich tu bezcelowo. Mianowicie zamierzam udowodnić, że „Nie ma zbrodni bez kary”. Żeby przekazać tą myśl bardziej obrazowo, oprę się na dramacie Juliusza Słowackiego „Balladyna”. W książce tej występuje zarówno zbrodnia jak i kara, dlatego to będzie ona idealnym przykładem podanej tezy.
Pierwszym argumentem potwierdzającym podane twierdzenie będzie omówienie sposobu życia tytułowej bohaterki – Balladyny. Jest ona dość krwawą postacią. Zabija swoich sprzymierzeńców, wrogów, a nawet rodzinę. Jednak spotkała ją za to surowa kara – śmierć. Jednak śmierć to nie jedyny wyrok, który spadł na zbrodniarkę. Za życia momentami dręczyły ją wyrzuty sumienia, a w każdej chwili bała się, że jej okrutne czyny wyjdą na jaw.
Następnie pozwolę sobie wprowadzić pewną sentencję: „Aby umieć czynić dobro, musisz popełnić zło.”. Cytat pasuję do innej bohaterki dramatu – Goplany. Jest to postać fantastyczna, posiadająca niezwykłe moce, oraz swoje wierne sługi – chochliki. Czyn jej nie jest aż tak straszny jak postępek Balladyny, ale i tak zasługuję na uwagę. Goplana chcąc za wszelką cenę mieć Grabca tylko dla siebie, używa swoich mocy i ingeruje w świat śmiertelników. Sprowadza da chaty tytułowej bohaterki Kirkora. Ten incydent obudził w Balladynie morderczy instynkt. Zbrodniarka zaczyna zabijać, by zdobyć władzę. Goplana zostaje surowo ukarana. Jej miłość, dla której zakłóciła życie śmiertelników, zostaje zabita przez.....Balladynę. Okazuję się, że nawet czyn doprowadzający do zbrodni jest karany.
Z kolei chciałbym poruszyć sprawę Kostryna. Sprzymierza się on z Balladyną, ponieważ podobnie jak ona pragnie władzy. Razem z nią zabija Grabca dla Korony Lechów oraz posłańca Kirkora. Oprócz morderstw dopuścił do tego, że Balladyna zdradzała razem z nim swojego męża. Za te przewinienia spotkała go surowa kara, zabiła go jego własną wspólniczka. Osoba której ufał i z która dopuszczał się tych okropnych czynów. Na tym przykładzie widzimy, że nawet współudział w zbrodni podlega surowej karze.
Po ponownym przeanalizowaniu argumentów mogę z cała pewności stwierdzić, że podana teza jest prawidłowa. „Balladyna” jest jej doskonałym przykładem. Na zakończenie przytoczę słowa Seneki Młodszego: „Żaden zbrodniarz sam siebie nie zwalnia od kary.” Mówią one o tym, że zbrodniarz nie może sam się zwolnić od kary a skoro „Nie ma zbrodni bez kary” to pewne jest, że każdy złoczyńca jej dostąpi.