Odpowiedzi

2010-03-30T15:22:13+02:00
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii
Wielkanoc w Angli ma swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Wielkanoc swoją nazwę zawdzięcza po anglo-saskiej bogini wiosny - Eostre.
Narodziny, szczęście i płodność to niektóre z symboli przypisywanych bogini.
Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy ale jest także końcem postu. I dlatego jest czasem radości i świętowania.
Pisanki i zając wielkanocny
Jaja jako symbol wiosny i nowego życia są nierozerwalnie związane z Wielkanocą w Anglii. Dawniej były dekorowane farbami jak nasze polskie pisanki. Obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jaja wielkanocne. Na północy Anglii w Preston jest zwyczaj turlania jaj. Jaja ugotowane na twardo są turlane po zboczu i jajo które najdalej się sturla wygrywa :)
W innych regionach ludzie bawią się tak: trzyma się jajko w dłoni i uderza w jajko przeciwnika. Przegrywa ten którego jajo pierwsze pęknie.
Inną grą jest polowanie na jaja poukrywane w zakamarkach ogrodu.
Zając wielkanocny był symbolem prawdawnej bogini księzyca i stanowi element dekoracyjny stołu wiekkanocnego. Dawniej po okresie świąt wielkanocnych rozpoczynano polowania na zające.
Wielkanoc była dniem dla par biorących ślub. Dlatego być może w okresie Wielkiej Nocy ludzie ubierali się w odświętne stroje. Kobiety przywdziewały specjalne czepki ozdabiane wstążkami i kwiatami. Dziś można obejrzeć te nakrycia w Londynie na specjalnej paradzie wielkanocnej
2010-03-30T16:20:21+02:00
W Wielkiej Brytanii obchody Świąt Wielkanocnych coraz bardziej tracą charakter religijny. Zachowało się jednak wiele z dawnego obyczaju, który jako żywo przypomina polski.


Oprawa świąt Wielkiej Nocy jest zaskakująco podobna niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii są więc i kolorowe jajka, i zajączki, i baranki, i bazie. Zanikł już wprawdzie obyczaj święconki, ale nadal na świąteczne stoły stawia się koszyczki z pisankami, czekoladowym zającem i zieleniną. Ostatnimi laty pojawiły się nawet babki włoskiej proweniencji, obok angielskich "hot cross buns" - słodkich bułeczek z nacięciem w kształcie krzyża.

Różnice w obchodach polegają na długości świąt. W Wielkiej Brytanii pierwszy dzień wolny od pracy to już Wielki Piątek. Jest też miejscowy obyczaj ukrywania w ogrodzie lub mieszkaniu czekoladowych jajek, na które polują dzieci, a w niektórych częściach kraju urządza się albo wyścigi z jajkami trzymanymi na łyżce, albo toczenie pisanek po stoku wzgórza. Wygrywa ta, która potoczy się najdalej.
Wielka Brytania to bardzo nowoczesny kraj ale zarazem kochający i bardzo przywiązany do tradycji. Najlepszym dowodem na to jest bardzo duże przywiązanie Brytyjczyków do rodziny królewskiej, która po mimo wielu skandalów nadal jest tu wielce szanowana. Brytyjczycy to także miłośnicy sportów. Najbardziej popularnym sportem nie wątpliwie jest tutaj piłka nożna ale również rugby, i wywodzący się z wysp (bardzo popularny w USA) golf.