Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-30T17:23:04+02:00
Do unieruchomienia złamanej kończyny dolnej, używamy, jako szyny deski, laski, kija itp. Gdy brak odpowiednich materiałów nogę złamaną przybandażowujemy do nogi zdrowej. Kończyna dolna powinna być w pozycji wyprostowanej ze stopą zgiętą pod kątem prostym.

Do unieruchomienia złamania przedramienia:
x jeżeli jest to złamanie otwarte, do kości przykładamy zwinięty bandaż i dopiero potem bandazujemy całość, z chusty trójkątnej robimy 'zawieszke' na szyje. Takie złamanie trzeba leczyć operacyjnie.
x jeżeli jest to złamanie zamknięte to unieruchamiamy dwa sąsiadujące z kością stawy i wsadzamy do chusty trójkątnej. Potem idziemy do chirurga na prześwietlenie i po gipsik;D
2 5 2
2010-03-30T17:45:04+02:00
Złamanie nogi:
Staraj się nie ruszać poszkodowanego, chyba że może być w jakiś sposób zagrożony. Zadzwoń po karetkę. Postaraj się zapobiec jakiemukolwiek krwawieniu. Usztywnij i przytrzymaj ranną kończynę, ale nie ruszaj nią więcej niż jest to potrzebne.
Jeżeli opóźnia się transport poszkodowanego do szpitala, zabezpiecz uszkodzoną cześć ciała przymocowując ją do sztywnej deski lub drugiej nogi, używając kompresów, bandaży lub temblaka.

Złamanie ręki:
Przystępując do udzielania pomocy poszkodowanemu należy:
- Zabezpieczyć miejsce wypadku,
- Ocenić rozległość urazu i poprosić poszkodowanego aby zdrową dłonią podparł złamana rękę,
- Jeśli złamanie jest otwarte, to w miejscu rany należy założyć opatrunek osłaniający i umocować go do zdrowej skóry,
- Ułożyć złamaną rękę na np. deseczce i założyć temblak wykonany z chusty trójkątnej,
- Wezwać pogotowie,
- Okryć poszkodowanego kocem termicznym,
- Kontrolować czynności życiowe,
-Reagować na zmiany,
-Wspierać psychicznie.
2 3 2