Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T16:23:29+02:00
W hiszpańskim Wielkim Tygodniu, Semana Santa, od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego, odgrywa się rokrocznie imponujący spektakl.

W Anglii pieką tzn. 'Hot Cross Buns', czyli drożdżówki z marmoladą z lukrowanym krzyżem, który przypomina o ofierze Chrystusa. Anglicy wierzą, że pałaszowany smakołyk posiada magiczne właściwości i może przynieść szczęście. Nie może go zabraknąć na angielskim wielkopiątkowym śniadaniu.

W Neapolu i na południu Włoch przygotowuje się pastierię i casatiello. Pierwsze jest ciastem z ricotty, kandyzowanych owoców i kwiatów drzewka pomarańczowego. Drugi to słony placek z mąki, drożdży, smalcu, zapieczonych w całości (razem ze skorupkami!) jajek, salami i sera pecorino.

Pomlazka, czyli rózga, i kraslica, czyli pisanka - to najważniejsze symbole Wielkanocy w Czechach. Razem z oseni - zasadzonym w doniczkach tygodniowym zbożem - mają na świątecznym stole honorowe miejsce.

Szwedzi natomiast zamiast palm zdobią gałązki krzewów, używając do tego barwnych piórek. Do najmłodszych mieszkańców Szwecji również przychodzi zajączek, który w Wielką Sobotę przynosi im czekoladki.