Odpowiedzi

2010-03-30T17:08:35+02:00
Hiob pochodził z ziemi Hus. Był pięknym, zdrowym mężczyzną. W dodatku był bogaty i bardzo szczęśliwy,ponieważ wszystko w życiu mu się udawało - miał piękny dom, kochającą się rodzinę,wiernych służących, dobrych przyjaciół.
Hiob był dumny z tego, że głęboko przestrzega wszystkich bożych przykazań. Uchodził za człowieka pobożnego i bogobojnego i takim był naprawdę. Nigdy żaden biedak nie odszedł spod jego drzwi z pustymi rękami, pomaggał potrzebującym, był dobry dla sług i rodziny, modlił się do Boga i starał się za wszelką cenę unikać zła.
Był człowiekiem cichym, spokojnym, niewiele mówił, ale jeśli już się odezwał, zadziwiał mądrością i przenikliwością. Cierpliwie znosił cierpienie, jakie dotknęło go z woli Boga. Nie przeklinał, nie potępiał, nie odwrócił się od Boga. Znosił krzyki żony, oskarżenia rzucane przez przyjaciół i... milczał. Tylko raz z jego ust wyszła skarga.
Bohater był bardzo pokorny, cechowała go także głęboka wiara i ufność Bogu. Miał świadomość swojej słabości, wiedział, że wobec Boga jest tylko prochem. To pozwoliło mu zachować własną godność. Hiob wiedział, że jego cierpienie ma sens, bo obdarzył go nim sam Stwórca.
Nie potępił przyjaciół, którzy rzucali na niego bezmyślne oskarżenia, prosił Boga, aby przyjął jego cierpienie jako zadośćuczynienie za ich grzechy. To był wspaniały gest. Cierpienie nie tylko nie zmieniło postawy Hioba wobec Boga, ale go do Niego zbliżyło, stał się jeszcze lepszym i mądrzejszym człowiekiem. To jedna z najpiękniejszych postaci Biblii. Historia Hioba skłania do głębokich rozmyślań, można się od niego wiele nauczyć.