Zad.1
Podaj sposób rozwiązania podanych sytuacji.

1) Twojego kolegę boli ząb, boi się iść do dentysty. Tymczasem pojawia się zakażenie. Czy powierz o tym jego rodzicom ?

2) Twoja koleżanka niepotrzebnie się odchudza. Znów nic dzisiaj nie jadła i boli ją brzuch. Trudno ci znosić jej cierpienie. Czy powierz o tym jej rodzicom.

3) Kolega popala sobie papierosy które kupuje za pieniądze przeznaczone na bułki. Robi to coraz częściej, a ty nie chcesz mieć na sumieniu ukrywania choroby ani ukrywania prawdy. Czy komuś o tym powiesz.

2

Odpowiedzi

2010-03-30T17:03:30+02:00
1. powiedział bym rodzicom żeby porozmawaili z rodzicami kolegi
2.najpierw powiedziała bym to swoim rodzicom a póżniej jej
3.pogadała bym najpierw z nim
1 3 1
2010-03-30T17:09:15+02:00
1. Najpierw rozmawiam o tym z kolegą i spokojnie tłumaczę mu, że pójście do dentysty to nic złego i niczego nie musi się obawiać, dentysta to też lekarz i jego zadaniem jest pomóc drugiej osobie. Myślę, że to by poskutkowało, a jeśli nie to jego rodzice na pewno zauważą, że z ich synem jest coś nie tak i sami wezmą go do dentysty ;)
2. Także najpierw rozmawiam z nią o całej sprawie. Tłumaczę, że taka głodówka jest bardzo niedobra dla jej zdrowia. Wspominam o konsekwencjach jakie mogłyby z tego wyniknąć, czyli anoreksja. Zachęcam, a wręcz namawiam, żeby skończyła z odchudzaniem, gdyż jej figura jest świetna. Jeśli to by nie pomogło to na pewno idę do jej rodziców, oni na pewno będą wiedzieć co robić.
3. Jak w powyższych sytuacjach, w tej także rozmawiam z kolegą. Tłumaczę, że palenie jest strasznie niezdrowe, że powoduje różnego rodzaju choroby m.in raka płuc, a przede wszystkim skraca nasze życie. Jeśli to by nie pomogło być może poszłabym do jego rodziców.
1 5 1