PROSZE O POMOC ;))
CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM
[1]Księga Hioba nalezy do etapu myslowego, kiedy idea indywidualnej odpłaty w zyciu natrafia w sposób namacalny na nierozwiązalne trudności praktyczne.Aby zrozumieć nie tylko tę księge,lecz i przeważającą czesć literatury mądrościowej,trzeba pamiętac,iż hebrajczycy mieli bardzo mgliste pojęcie o zyciu pozagrobowym.W chwili smierci człowieka nie przestawał istnieć całkowicie,lecz istniał dalej w pewien niejasny i nieokreslony sposób. [...]W rej sytuacji jest rzecza nieuniknioną,że na większości stronic Starego Testamentu odpłatę za dobbro czy zło rozpatrywano wyłacznie w ziemskiej perspektywie,uwzględniając jedynie sankcje doczesne.[...]
[2]Hiob stał sie przysłowionym uosobieniem cierpliwości,lecz keżdemu,kto zadał sobie trud przeczytania Księgi Hioba,chyba niełatwo zrozumiec,że panuje o nim taka opinia.Ostatecznie przeklina on niedwuznacznie dzień swego urodzenia i niejednokrotnie stawia praktycznie Bogu ultimatum .
POLECENIA
1.W pierwszym akapicie autor wskazuje warunek niezbędny do pełnego zrozumienia Księgi Hioba.Na czym on polega?
2.Jaki jest związek pierwszego akapitu z drugim?
3.Wyjaśnij związek frazeologiczny,,Mieć mgliste pojecie".
4.Co to znaczy, że w Starym Testamencie ,,odpłate za dobro i zło rozpatrywano w ziemskiej perspektywie"?
5.dlaczego bohatera można uznać za uosobienie cierpliwości? Odpowiedz w trzech, czterech zdaniach na podstawie uzyskanej wiedzy o Księdze Hioba.

2

Odpowiedzi

2009-11-01T15:13:38+01:00
1,Aby zrozumieć nie tylko tę księge,lecz i przeważającą czesć literatury mądrościowej,trzeba pamiętac,iż hebrajczycy mieli bardzo mgliste pojęcie o zyciu pozagrobowym
2,Jest opisane w 1 i 2 akapicie do czego i co opisuje ksiega
3,Czyli inaczej zadne pojecie
4,Oznacza to żę poza zyciem pozagrobowym tu na ziemi odpłcamy za grzechy ,za zło a za dobro dostajemy wynagrodzenie
5,Bohatera można uznac za usposobienie cierpliwości poniewaz trzeba miec duzo cierpliwosci aby przeczytac księge .Nie łatwo zrozumiec jej cel ,a on ja przeczytał i rozumiewał .!
57 2 57
2009-11-01T15:15:09+01:00
1) Trzeba mieć pojęcie o starożytnym społeczeństwie. Należy wiedzieć, że hebrajczycy mieli bardzo mgliste pojęcie o życiu pozagrobowym.

4)Nie mówiono o niebie i piekle, ale o zapłacie namacalnej, ludzkiej.

3)Mieć niepewne, niesprawdzone informacje, bez punktu zaczepienia.

5)Hiob mimo swoich cierpień nie wyrzekł się Boga. Przeklina go, ale dalej przy nim trwa.
62 4 62