"Porównaj gimnazjum w Klerykowie ze swoja szkołą". LEKTURA ''SYZYFOWE PRACE'' nie mniej niż 1 STRONA A4!!! nie kopiowac z NETA!!! biore naj... macie tam porównac wszystko zwiazane ze szkola w klerykowie z dzisiejsza szkola metody rusyfikacji i wgl jakie rodzaje szkół itd. PILNEEE!!! z gory dziekuje!;]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T09:45:29+02:00
Gimnazjum w Klerykowie różni się od naszego gimnazjum nie tylko wyglądem, ale również sposobami i metodami nauczania. Jest to między innymi spowodowane tym, że uczniów gimnazjum w Klerykowie poznajemy w czasie, gdy polska znajdowała się pod zaborem Rosyjskim.

Młodzieży z gimnazjum Klerykowsiego nie wolno było rozmawiać, uczyć się w języku polskim, gdyż został im narzucony język rosyjski. Jeżeli ktoś został przyłapany na rozmowie w swoim ojczystym języku groziły mu za to kary cielesne. Obecnie w szkole uczymy się kilku języków i możemy porozumiewać się między sobą tym, który nam najbardziej odpowiada, nie obawiamy się przy tym żadnych kar.

Uczniowie z Klerykowa byli nadzorowani przez nauczycieli w swoich własnych domach, czy też na stancjach. Profesorowie mogli zajść do domu, któregoś z chłopców o każdej porze dnia i nocy. Mieli również prawo rewidować pokoje, sprawdzając w ten sposób czy uczniowie przechowują w swych domach zakazane dzieła literatury polskiej. W dzisiejszych czasach po zakończeniu lekcji i pójściu do domu nie musimy obawiać się rewizji przez naszych nauczycieli, jak i również zalecają nam oni czytanie dowolnych książek.

W Klerykowie lekcja języka polskiego nie była obowiązkowa, a program nauczania nie należał do interesujących. Nauczyciel języka polskiego, był zastraszony, musiał nauczać swojego przedmiotu, jednak robił to w taki sposób, żeby nie obudzić w uczniach ducha patriotyzmu. Dopiero przybycie Zygiera, nowego ucznia do szkoły otworzyło wszystkim oczy i uszy na piękno polskiego języka i literatury. My jednak mamy to szczęście i uczęszczamy na bardzo ciekawe lekcje języka polskiego. Nasz nauczyciel tego przedmiotu nie należy do ludzi zastraszonych i stara się w pełni i bardzo ciekawie przybliżyc nam piękno ojczystego języka.

Mimo wszelkich starań zaborców dążących do zniszczenia narodowości polaków, nie udało im się osiągnąć zamierzonego celu. Różnice między gimnazjum w Klerykowie są bardzo duże. Jesteśmy zachęcani do czytania literatury mówiącej o tamtym okresie, lecz chyba nie potrafimy docenić wysiłku i poświęcenia młodzieży z czasów zaborów.
8 4 8