Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-01T15:57:43+01:00
A.W strefach podrównikowych klimat jest gorący jednak występują dwie wyraźne pory roku: sucha i wilgotna. Im dalej od równika tym mniej opadów. Gleby stref podrównikowych zawierają niewiele próchnicy i maja charakterystyczne żółte i czerwone zabarwienie. Stopniowo wraz z oddaleniem się od równika jest coraz mniej gęstych lasów a coraz częściej pojawia się las parkowy. Zamieszkująca tam ludność zajmuje się uprawą roli. Uprawia się rośliny żywieniowe takie jak jam i maniok a miejscami także kukurydzę, ryz i jęczmień. Na południe od strefy równikowej znajduje się Katanga – obszar na którym występuje wiele złóż mineralnych: miedzi, wolframu, cyny, złota, diamentów, srebra i uranu.
Im dalej od równika tym krótsze są pory deszczowe – wody wystarczaj już tylko dla wzrostu traw i niektórych sucholubnych drzew na przykład akacji. Jest to obszar klimatu podrównikowego suchego, który porasta sawanna. Dominują tam trawy , a tylko gdzieniegdzie rosną drzewa. W dolinach rzek płynących przez sawannę rosną lasy galeriowe. Zamieszkująca sawannę ludność zajmuje się głównie hodowlą bydła, ale ostatnio coraz częściej hodowcy uprawią orzeszki ziemne, proso, bawełnę. Obszar gdzie występują dwie wyraźne pory roku – deszczowa i sucha nazywany jest Sudanem.
b.Strefy zwrotnikowe obejmują na północy tereny Sahary, a na południu obszary od pustyni Namib po Mozambik i Madagaskar.
Sahara to obszar o powierzchni 9 mil km2 rozpościera się od Oceanu Atlantyckiego po morze Czerwone. Pustynne obszary Sahary niemal całkowicie pozbawione są opadów i roślinności. Występują tam duże wahania temperatury powierza: w dzień ponad 40C (największa do tej pory to 56 C) w nocy spada do około 0C. Występują tam pustynie piaszczyste i kamieniste. Ludność mieszka tylko w oaza , gdzie uprawia się tylko rośliny żywieniowe, takie jak fasola, sorgo, maniok. W północnej części Sahary znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.
Obszar strefy zwrotnikowej na południu jest bardziej zróżnicowany. Na zachodnie, na pustyni Namib i Kalahari panuje klimat suchy. Kotlina Kalahari to obszar półpustynny i pustynny. Nawiedzają go nieregularne , bardzo obfite deszcze, zmieniające tereny półsuche w przepiękne łąk z dużą ilością ziół i traw, wykorzystywanych przez zamieszkujące te tereny zbieraczko-łowieckie plemiona Buszmenów. W czasie takiego intensywnego deszczu wypełniają się suche zazwyczaj doliny rzek –uedy. Na wschodzie kontynentu, dzięki wiatrom wiejącym z nad Oceanu Indyjskiego, opady występują znacznie częściej. Na żyznych glebach niegdyś rosły trawy stepowe. Żyły tam pasterskie plemiona Zulusów. Dziś na terenach tych uprawia się zboża.
c.Strefy podzwrotnikowe w Afryce obejmują północne i południowe fragmenty kontynentu. Ich klimat charakteryzuje się suchymi latami i wilgotnymi zimami.
Na północy Afryki strefa podzwrotnikowa obejmuje wybrzeża Morza Śródziemnego. Niegdyś treny te porastały wiecznie zielone lasy z drzewami korkowymi, cisami i cedrami. Obecnie uprawia się tu owoce cytrusowe oraz pszenicę, a obszary nie wykorzystywane pod uprawę porasta makia – sucholubne zielone zarośla krzewiaste, wśród których z rzadka rosną drzewa (mirty, wawrzyny, oleandry). Im bliżej Sahary tym opadów, nawet zimą, jest mniej. Roślinność śródziemnomorska zanika, a pojawia się step, aż w końcu nawet rzadkie trawy pochłaniają piaski pustyni. W nieco wyższych partiach gór Atlas, na górskich stepach, hoduje się owce, kozy i wielbłądy, Wybrzeża Morza Śródziemnego są gęsto zaludnione - znajduje się tam wiele miast i osiedli.
Na południu Afryki obszar strefy podzwrotnikowej obejmuje gęsto zaludnione wybrzeża kontynentu. Roślinność naturalna nizin nadmorskich i Gór Smoczych to wieczni zielone lasy. Zostały one jednak niemal całkowicie wycięte, a na ich miejscu rosną obecnie sady drzew cytrusowych. Oprócz owoców cytrusowych uprawia się zboża, głównie pszenicę. Na obszarach nie zagospodarowanych rolniczo przeważają wiecznie zielone, w większości kolczaste krzewy zwane buszem.
Madagaskar to największa afrykańska wyspa. Około 100 mln lat temu oddzieliła się ona od kontynentu pogłębiającym się i zalanym wodą rowem tektonicznym. ~Wiatry znad oceanu przynoszą na wschodnie wybrzeża Madagaskaru dość duże ilości opadów, które maleją ku zachodowi. Dlatego na wschodnich wybrzeżach rośnie wilgotny las z przewagą bambusów i palm, a także z hebanowymi i palisandrowymi. Centrum wyspy stanowią wyżyny i niewysokie góry wulkaniczne porośnięte trawą. Zachodnie obszary nizinne, ze względu na mniejsze opady, zajmują sawanny.
W środkowej, wyżynnej części wyspy hoduje się bydło, głównie zebu. Na wilgotnym wschodnim wybrzeżu uprawia się rośliny towarowe: kawę, kakaowiec, trzcinę cukrową i wanilię, w produkcji której Madagaskar zajmuje pierwsze miejsce na świecie (75% produkcji światowej), a także rośliny żywieniowe: ryż, maniok, pataty i kukurydzę.
1 5 1
2009-11-01T15:58:42+01:00
A) W klimacie podrównikowym występują dwie pory roku - deszczowa i sucha. Pod jego wpływem tworzą się formacje trawiaste, zwane sawanna.

b) Klimat zwrotnikowy suchy charakteryzuje się bardzo małymi opadami w ciągu całego roku. W takichwarunkach powstały pustynie, m.in Sahara.

c) Na obszarach o klimacie śródziemnomorskim - z suchym latem i wilgotną zimą - rośnie MAKIA. Składa sie ona z wiecznie zielonych, twardolistnych zarośli.
2 3 2
2009-11-01T18:05:31+01:00
Podrównikowa:
wystepuja tam dwie pory: sucha i deszczowa. dlatego powstaja tam formacje trawiaste czyli tzw sawanna. srednia temperatura w roku to ok 30stpni. najwyzsze opady przypadaja na miesiac. suma roczna opadow to 580.1 mm.
zwrotnikowa:
małe opdady w ciagu roku nie przekraczajace 20mm. temperatura srednia to 30 stopni.. w takich warunkach powstaly pustynie m. in. sahara.
podzwrotnikowa morska:
na obszarach o klimacie morskim- z suchym latem i wilgotna zima- rosnie makia. składa sie ona z wicznie zielonych i twardolistnych zarosli.
temperatura srednia to 20-25 stpni. opady rocznie nie przekraczaja 115 mm.
1 4 1