DZIURA OZONOWA
1. przyczyny (zwiazki chemiczne powodujace zjawisko )
2. skutki dla ludzi i przyrody
3. sposoby zapobiegania!

HELP!! jelsi tego nie zrobie ( a to jest na jutro ) to moge porzegnac sie ze szkola!! za duzo by tlumaczyc ale jesli tego nie zrobie to zle ze mna bedzie!! pomozecie?
bardzo prosze!!

POTRZEBNE NA JUTRO!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T19:08:49+02:00
Tu masz referat wiec musisz sobie wybrac pare rzeczy i gotowe :)
1 5 1
2010-03-30T19:58:14+02:00
Dziura ozonowa jest przyczyną zwiększenia ilości docierającego na Ziemię promieniowania nadfioletowego (promieniowania UV)
Może ona powodować zniszczenie chlorofilu,zwiększenie zachorowań ludzi na nowotwory skóry,podwyższenie temperatury powietrza i klimatyczne.Dziurę ozonową zaobserwowano po raz pierwszy nad Antarktydą w latach 80. XX wieku ( od tego czasu proces ten ciągle postępuje).Człowiek doskonale wie że natura sama się nie obroni przed ogromnymi ilościami zanieczyszczeń.Ochrona środowiska przyrodniczego staje się problemem ogólnoświatowy.Sposoby zapobiegania : ograniczanie ilości tlenku (IV) emitowanego do atmosfery,stosując tzw. czyste źródło energii(np,: elektrownie wodne,nowoczesne,bezawaryjne elektrownie atomowe), ograniczając ruch samochody i wprowadzając pojazdy elektryczne,benzynę bezołowiową,filtry oczyszczające gazy spalinowe,odsiarczanie paliw,filtry i odpylacze gazów przemysłowych.OCHRONA LASÓW TO NAJWAŻNIEJSZY KROK DO POPRAWY STANU ŚRODOWISKA.

Mam nadzieję,że pomogłam.;)