Proszę pilnie na jutro!!
Gdzieś tak na około stronę notatkę biograficzną o Czesławie Miłoszu..bardzo proszę..może jakieś ciekawostki, gdzie się urodził kiedy, co robił i w ogóle...może być z internetu tylko tak jakoś przerobiona żeby dało się ją zrozumieć :/

Z góry dziękuje...;*

2

Odpowiedzi

2010-03-30T19:41:39+02:00
Czesław Miłosz był pierworodnym synem Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej z Kunatów. Urodził się na Ziemiach Zabranych, na Auksztocie, w Szetejniach, dziedzicznym majątku matki położonym nad Niewiażą, niedaleko Kiejdan, w ówczesnej guberni kowieńskiej, w powiecie kowieńskim, w parafii Opitołoki, gdzie został ochrzczony w kościele Przemienienia Pańskiego w Świętobrości. Rodzina Miłoszów, pieczętująca się herbem Lubicz, cieszyła się starym szlacheckim pochodzeniem.


ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie
Miłosz po zerwaniu swoich związków z komunistycznymi władzami wyrażał w swej twórczości niechęć i krytykę w stosunku do PRL, często piętnował polski nacjonalizm, krytykował tradycyjny polski katolicyzm – określany przez siebie ciemnogrodem.
W 1993 r. poeta definitywnie przeprowadził się do Polski, gdzie jako miejsce pobytu wybrał Kraków, jak twierdził "najbardziej zbliżony do Wilna". W czerwcu 1996 r. za książkę Legendy współczesności uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Dwa lata później za tom Piesek przydrożny otrzymał Nagrodę Nike.

Sorki ale nie mam czasu ;) nie musi być najj ;) Tylko w odpowiedniejj kolejności napisz ;) (eśli chces daj najke ;)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T19:57:39+02:00
Czesław Miłosz (1911- 2004 )- najbardziej znany, obok Wiesławy Szymborskiej, poeta Polski X X wieku. Pisał utwory prozą ( powieści, teksty filozoficzno- literackie, publicystyczne ) , tłumaczył ( na polski- Biblię , poetów angielskojęzycznych, m.in. Szekspira, na angielski - poetów polskich, a na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (USA) był profesorem literatów słoweńskich. W 1980 roku otrzymał najważniejszą literacką nagrodę na świecie- Nagrodę Nobla. Od lat 90. X X wieku częściowo mieszkał w Krakowie. Urodził się w Szetejnach na Litwie, studiował w Wilnie.
Dorobek literacki Miłosz jest ogromny. Pisał już w gimnazjum, a jako student publikował. Wydał kilkanaście tomów wierszy, dwie powieści (np; " Dolina Issy"). Bardzo lubił Mickiewicza.