Cześć, chciałbym aby ktoś mi napisał sprawozdanie.
W zeszycie jest kilka też jego warunków :
Czym jest debata?
Jak powinna być przygotowana debata?
Czy podobała się nasza klasowa debata?
Co było dobre i co należy poprawić?
Wnioski na przyszłość.

Nie mam pojęcia jak z tego można zrobić sprawozdanie więc proszę o pomoc. Tematem naszej klasowej debaty był dramat Adama Mickiewicza Dziady. Część II(fragment) i tak były 3 pod tematy
Czy dziady mogą się podobać współczesnemu czytelnikowi?
Czy dziady mają cechy wspólne ze współczesnym horrorem?
Czy Dziady Adama Mickiewicza lepiej czytać czy wystawiać na scenie?

Pani podzieliła klasę na 2 grupy do każdego tematu z tym że jedna musiała odpowiadać na tak a druga grupa na nie. Czyli że np do 1 pytania 3 osoby z jednej grupy odpowiadały że mogą się podobać a 3 inne z innej grupy odpowiadały że nie za bardzo mogą się podobać te dziady. ;) Ależ się rozpisałem :)
Mam nadzieję że mnie nie zawiedziecie. Pozdrawiam!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T06:56:48+02:00
Debata-to rozmowa dwóch lub więcej grup na konkretny temat,w której każda ze stron wypowiada swoje zdanie,wskazuje argumenty i kontargumenty związane z danym zagadnieniem,problemem.
Debata powinna być przeprowadzona w taki sposób,by każda ze stron mogła wyrazić swoją opinię w danej sprawie.Kiedy wypowiada się jedna ze stron,nie nalezy przerywać tku wypowiedzi,a jedynie po zakończeniu mowy danej osoby,wypowiedzieć swoje zdanie.
Pomysł debaty w klasie dotyczący lektury,to dobre rozwiazanie,ponieważ w ten sposób można podzielić sie swoimi uwagami,spostrzerzeniami,watpliwościami.
Uważam,że wszystko było zrobione tak jak należy,i niczego nie trzeba poprawiać.

Tak wiec tematem naszej debaty była lektura "Dziadów cz.II" Adama Mickiewicza,w któerj podzieleni zostaliśmy na dwie grupy,zwolenników i przeciwników.
Zwolennicy byli za tym,by była to nadal lektura obowiązkowa.Dzięki tej lekturze możemy poznać dawne zwyczaje,które są choć w zmienionej formie,lecz aktualne do dziś(nadal obchodzimy Święto zmarłych)lecz każdy z nas jakby osobno prowadzi "rozmowę" ze swoimi zmarłymi bliskimi,pamietamy o nich modląc się za nich przy grobach,w kościele,zamawiamy msze za ich dusze.
Druga grupa uważa jednak,za bezsensowne czytanie tej lektury,ponieważ dla nich nie ma ona wiekszego znaczenia,przecież itak nie możemy im już pomóc,wiec po co roztrząsać to co było kiedyś.
Porównanie Dziadów do współczesnego horroru jest jak najbardziej na miejscu(zdanie grupy na tak),bowiem ukazane są w niej postacie,które dawno odeszły,lecz widzimy je takie jakie były w danym momencie(jako dzieci,czy jako straszny pan,który nie dbał o nikogo i o nic,tylko o siebie).
Przeciwnicy natomiast uważaja,że obraz przedstawiający zmarłych w takiej postaci,budzi odraże i wstręt,przecież powinniśmy zpamietać ich w tym "lepszym" świelte,a nie jako zjawy i upiory,które straszą zwykłych ludzi.
Czytając Dziady poznajemy jezyk jakim były pisane,rozwijamy swoją wyobraźnię,która w ten sposób nas wzbogaca,gdyż każdy ma inne wyobrażenie wyglądu np.upiora błądzącego po świecie.
Przeciwnicy czytania uważali natomiast,że lepiej jest wystawiać takie sztuki,z prostego powodu,a mianowicie czas jaki należy poświecić na obejrzenie sztuki jest dużo krótszy,niż ten który jest potrzebny na przeczytanie książki.

Takie debaty to dobry sposób,na poznanie opinii uczniów co do czytanych lektur.
2 1 2