Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-30T22:26:48+02:00
Spotkania z Chopinem” to propozycja interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno–muzyczno–plastycznych dla dzieci z Sochaczewa i okolic, czyli tzw. terenów chopinowskich.

Organizatorem tego wydarzenia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Mazowsze Chopina” we współpracy z Uniwersytetem Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. „Spotkania z Chopinem” finansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Fryderyk Chopin.

Warsztaty skierowane są do uczniów klas IV szkół podstawowych. Wszystkie zajęcia odbywają się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Warsztaty edukacyjno–muzyczne prowadzą Małgorzata Sałajczyk (UMFC) i Natalia Sukiennik (UMFC). Przybliżają dzieciom życie i twórczość Fryderyka Chopina. Zajęciom zawsze towarzyszy wykonywana na żywo muzyka zarówno w klasycznych, jak i jazzowych interpretacjach.

Praktyczne warsztaty muzyczne, prowadzone przez Liliannę Krych (UMFC) i Annę Sławińską (UMFC) oraz Krzysztofa Trzaskowskiego (UMFC), pozwalają dzieciom doświadczać muzyki Chopina i ją przeżywać. Dzieci poznają polskie tańce narodowe, uczą się pisać nuty, rozwiązują krzyżówki i biorą udział w konkursach. Mają również szansę zapoznania się z fortepianem. Mogą spróbować swoich sił w grze w sposób tradycyjny, ale też szukać nowych, ciekawych brzmień tego instrumentu podczas gry na strunach czy pudle rezonansowym.

Warsztaty plastyczne prowadzone są we współpracy z ASP w Warszawie przez Joannę Cieślak i Dominika Jałowińskiego. Prezentują oni dzieciom portrety Fryderyka Chopina i jego bliskich, młodzieńcze szkice samego Chopina, pomniki przedstawiające jego osobę oraz dzieła inspirowane jego muzyką, między innymi plakaty. Dzieci tworzą własne kreacje plastyczne, które zostaną wydane we wspólnym albumie po zakończeniu warsztatów. Podsumowaniem warsztatów jest zawsze wycieczka do Żelazowej Woli i Brochowa.

Spotkania z Chopinem cieszą się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i są bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez dzieci, dlatego organizatorzy chcieliby kontynuować i rozszerzyć zasięg warsztatów w Roku Chopinowskim.