Napisz opowiadanie na wybrany temat :
1. czym są święta wielkanocne dla człowieka wierzącego
2. tradycje wielkanocne w Polsce i w moim domu
3. Jak powinno obchodzić się święta zmartwychwstania pańskiego
4. co by było gdyby Chrystus nie zmartwychwstał

WYBIERZCIE JEDEN NAJLEPSZY DLA WAS TEMAT DO NAPISANIA.
1,5 STR A4

PROSZE !!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T22:47:51+02:00
1.Święta Wielkanocne dla człowieka wierzącego są czasem nawrócenia. Już ok. tygodnia wcześniej większość osób przystępuje do sakramentu spowiedzi. Jest to czas, w którym możemy okazać Panu Jezusowi jak bardzo żałujemy za grzechy.
Wszyscy ludzie oczekują zmartwychwstania Jezusa, który zbawi świat.
Wielu ludzi w czasie postu wielkanocnego wyrzeka się jakichś przyjemności. Jest to symbol pokutowania.

Święcenie pokarmów to jest prastary zwyczaj. Odkąd człowiek stał się człowiekiem, dziękował Panu Bogu za dary życia. To jest święto wielkiego formatu. Wszystko jest wielkie. Wielki był post, wielkie były rekolekcje, drogi krzyżowe, uczynki miłosierdzia spełniane w czasie Wielkiego Postu, wielka była Eucharystia w Wielki Czwartek, jest i Wielkanoc – Wielka Noc. A do niej przynależy posiłek – wielki. Chociaż święcenie pokarmów nie jest, z punktu widzenia kościoła, najważniejszym momentem celebracji Wielkiej Soboty, to dla wielu ludzi stało się jednym z najistotniejszych momentów związanych ze świętami Wielkanocy. Jest to symbol całych świąt i chwila, kiedy ma się czas i chęci by iść do kościoła. Wiele osób właśnie wtedy przypomina sobie o swojej wierze i wraca na łono wiernych.Święcenie pokarmów ma długą tradycję jest znane od ok. VIII wieku, w naszym kraju natomiast zadomowiło się 600 lat później. W dawnej Polsce święcono nie tylko symboliczne ilości jadła, ale wszystko, co miało się znaleźć na wielkanocnym stole. Baran nie był więc cukrowy, ale prawdziwy, prosto z rusztu. Dziś święcimy zazwyczaj jajka, ser, kawałek chleba, kiełbasy, sól i ciasto.
Chleb w koszyczku wielkanocnym jest symbolem ciała Chrystusa, jajko ma przypominać o zmartwychwstaniu i nowym życiu. Wędlina ma przynieść zdrowie na cały rok, ser przypomina o naszej zależności od świata zwierząt. Sól jest symbolem oczyszczenia i prawdy, chroni przed złem i zepsuciem, a ciasto z kolei to znak doskonałości i dobrobytu. Koszyczek wielkanocny jest wyjątkowym symbolem świąt Wielkiej Nocy. Wszyscy go doskonale znamy, większość z nas przystroi więc w Wielką Sobotę mały, wiklinowy koszyk i włoży w niego symboliczne ilości jedzenia. Pamiętajmy, że nie jest to jedynie zwykły przesąd i zwyczaj, ale wielki symbol najważniejszych katolickich świąt.