Proszę o zrobienie w pkt tego tekstu:Jurand rozbudził się po dwóch dniach i pytał, kto go uratował. Księżna odparła, że Zbyszko z Bogdańca. Potem pytał o córkę. Jego słowa zdumiały księżnę i młodego rycerza. Anna Danuta odpowiedziała, że jakiś czas temu Jurand przysłał ludzi po dziewczynę, lecz ten zaprzeczył. Wówczas księżna pobladła, a Jurand zerwał się gwałtownie z łóżka, mówiąc, że nie posyłał żadnych ludzi. Ksiądz pokazał mu list, a stary rycerz zaczął rwać włosy, wołając, że porwano mu dziecko. Księżna wybiegła z izby. Stary rycerz zaczął się ubierać, a Zbyszko siedział jak skamieniały.

Ojciec Danusi domyślił się, że to Krzyżacy zabrali dziewczynę. Zbyszko kazał zaprzęgać konie, by jak najszybciej wyruszyć na ratunek żonie. Wrócił do Juranda, pewien, że starzec będzie chciał z nim jechać. W izbie zastał również księcia z żoną, pana de Lorche, Mikołaja z Długolasu i księdza, którzy naradzali się, jak teraz postąpić. Mikołaj radził, aby jak najszybciej poskarżyć się wielkiemu mistrzowi i chciał jechać z listem do Malborka. Książę zapytał o jeńców niemieckich w Spychowie. Zrozumieli, że Krzyżakom chodziło głównie o Bergowa, o którego wcześniej się upominali. Janusz wybuchnął gniewem, mówiąc, że bracia zakonni okryli hańbą również jego dwór.

Wyszoniek obawiał się, że Niemcy wyprą się wszystkiego i nie oddadzą porwanej. Mikołaj zasugerował, by Jurand wrócił do Spychowa i czekał na wiadomości od zakonników. Książę zapewnił, że nie zaniecha zemsty. Rozesłano natychmiast ludzi, żeby dowiedzieli się, gdzie Jurandówna została wywieziona. Jurand zaczął jęczeć z rozpaczy, lecz podszedł do niego Zbyszko i powiedział, że muszą wyruszyć do Spychowa.

1

Odpowiedzi

2010-03-30T22:42:10+02:00
1. Powrót do zdrowia Juranda i przebudzenie się po dwóch dniach.
2.Wiadomość o nieobecności córki Juranda i wielkie zdziwienie ojca.
3. Zdenerwowanie Juranda i jego podejrzenie o porwaniu córki przez Krzyżaków.
4. Szybka reakcja Zbyszka i chęć wyruszenia na pomoc Danusi.
5. Propozycja Mikołaja i pomysł aby jak najszybciej udać się do Malborka.
6. POdejrzenia Wyszońka, że Niemcy nie oddadzą Danusi.
7. Sugestia Mikołaja o powrocie JUranda do Spychowa w celu oczekiwania na odpowiedź od zakonników.
8. Poszukiwania dziewczyny i zaangażowanie się w nie wielu ludzi.
9. Rozpacz ojca.
10. Postanowienie o wyjeździe Zbyszka i Juranda do Spychowa.