Sory ale musze miec to na jutro a nie wolno sciagac z neta kto napisze dam 40 pkt

a tresc
wypracowanie
do wyboru musze miec do godziny 23 30 :))

czy szgadzasz sie ze sredniowiecze jes epoka ciemna i mroczna . wyraz swoje zdanie na ten temat

albo to
dwa sposoby przedstawienia dramatu matki na przykladzie dowch dziel lament swietokrzyski i pieta michala aniola
prosze o szybka odpowiedz

3

Odpowiedzi

2010-03-30T23:09:36+02:00
Temat 1.

Sredniowiecze, czyli okres od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego do odkrycia Ameryki przez Kolumba, jest w mojej opinii jednym z najbardziej niedocenianych okresow w historii. Ta trwajaca przez ponad 1000 lat epoka jest bogata w postawy filozoficzne i uniwersalne wartosci, ktorych zastosowanie mozemy znalezc w dzisiejszym swiecie, a architektura i sztuka z tego okresu dalej zachwyca swoim majestatem i trwaloscia.
W sredniowieczu powstaly chrzescijanskie poglady filozoficzne sw. Augustyna, Tomasza i Franciszka. Stworzona przez pierwszego teoria predestynacji i wolnej woli, dala zalazki rozumieniu wiary. Gradualizm tomistyczny dal fundamenty feudalnemu prawu, a filozfia sw. Franciszka zdobyla uznanie pozniejszych artystow (franciszkanizm XX wieku).
Na potrzeby feudalnego systemu, w sredniowieczu przystosowano etos wojownika z Iliady Homera i tak powstal etos rycerza. Rycerze byli wojownikami, ktorzy cenili w zyciu honor, dbali o edukacje w wielu dziedzinach, a ich czyny i tezyzna fizyczna opisane zostaly w licznych piesniach przez bardow i spiewakow. Wartosci cenione przez rycerzy sa uniwersalne, dlatego powinnismy brac z nich przyklad.
Sztuka w sredniowieczu ograniczala sie glownie do wnetrz kosciolow, poniewaz religia odgrywala w tym okresie ogromna role w zyciu przecietnego czlowieka. Katedry w stylu gotyckim, piekne obrazy i ksiazki spisywane przez mnichow zachwycaja pieknym wzornictwem, a swiadomosc, ze wszystko to powstalo praca ludzkich rak jedynie dodaje uroku.
Podsumowujac, sredniowiecze mylnie uwazane jest za epoke ciemna i mroczna. W owym czasie powstalo wiele utworow, ktore czytane sa po dzis dzien. Postawy filozoficzne przekazuja uniwersalne prawdy, ktorymi powinnismy sie kierowac w zyciu, a wartosci priorytetowe dla rycerzy, sa istotne dla kazdego z nas.
2 3 2
2010-03-30T23:11:03+02:00
Czy zgadzasz się że średniowiecze jest epoką ciemna i mroczna . wyraz swoje zdanie na ten temat

Średniowiecze to epoka która trwała 1000 lat,granice czasowe epoki nie są ściśle określone.Jej odkrycia i poglądy towarzyszą nam do dziś w życiu codziennym.Epoce tej towarzyszyły wiele pojęć literackich związanych z chrześcijaństwem.Dlatego postaram się wyrazić swoje zdanie,na powyższy temat.
Po pierwsze średniowiecze to jedna z pierwszych epok,których ludzie do czegoś dążyli.W okresie trwania tej epoki powstały różne pojęcia takie jak:augustynizm, czy też pojęcia związane z filozofią :tomizm .
Nastepnym argumentem jakim chce poruszyć jest to że ludzie żyjący w tej epoce nie mieli takich możliwości czy też wiedzy jak my w 21 wieku.Odkrywali nowe wynalazki,potrafili spojrzeć na życie przez pryzmat Boga.
Moim zdaniem podane argumenty dały nam do zrozumienia to że epoka średniowiecza nie byla pełna mroku tylko była pelna nowych doznań poznawania świata.
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T23:13:43+02:00
Opisując "Matkę" można pokusić się o porównania do wszystkich kobiet które kochają swoje dzieci. Pierwszym porównaniem jest fakt, że pomimo bólu i cierpienia nie opuszczają swoich dzieci. W Lamencie Świętokrzyskim Autor ukazał Matkę jako Maryję która prosi ludzkość o to aby wraz z nią rozważali i przeżywali śmierć jej jedynego syna. Podmiot liryczny wyraża uczucia i troskę o życie Zbawiciela nie chce ale musi się pogodzić ze stratą tak bliskiego członka rodziny. Spogląda na umęczonego człowieka spod krzyża i pragnie dla Niego ulgi w cierpieniu. Drugą postawą matki jest ból nie w trakcie konania lecz już po zakończonej egzekucji. Trzyma swoje nie żyjące już dziecko na kolanach i opłakuje je. Twarz kobiety ukazana jest w przedziwny, młodo wyglądający sposób, przez który można rozumieć, że czystość je duszy i dobro serca uszlachetnia jej rysy i zatrzymuje efekty biegu czasu. Maryja smuci się ale nie jest zrozpaczona ponieważ rozumie poświęcenie się Jezusa dla ludzkości. Sytuacja ukazana tutaj wskazuje na ufność matki do dziecka, bezgraniczne zaufanie jego decyzjom, choć dla niej są bolesne i ciężkie do zaakceptowania nie sprzeciwia się temu.ŚREDNIOWIECZE
Czy średniowiecze jest epoką ciemną i mroczną.
Na ten temat można wiele dyskutować ale postaram się przedstawić argumenty świadczące o tym że przedstawiona powyżej teza jest błędna.
Pierwszym argumentem jaki przedstawię jest rozwinięcie się stanu rycerstwa. Powstało ono po to aby królowie którzy mieli zachwianą pozycję w kraju bronili ich oraz wykonywali rozmaite zadania. Wbrew pozorom rycerze mieli bardzo ciekawe i interesujące życia, przez co średniowiecze nabierało blasku oraz rozwijało się.
Kolejnym argumentem świadczącym o słuszności moich rozważań niech będą bitwy. Epoką ciemną nie można nazwać tego okresu ponieważ on znacząco wpłynął na dzisiejsze postrzeganie świata. Bitwy przynosiły wiele rozwiązań taktycznych. O wygrywaniu potyczek nie przesądzała ilość wojsk, choć w dużej mierze miało to znaczenie, lecz spryt i podstęp. Przykładem takiego podstępu może być powieść Krzyżacy, w której ukazane jest zwycięstwo polaków nad armią Krzyżacką. Stawiając pytanie czy średniowiecze jest epoką mroczną musimy zastanowić się nad współczesnym światem. Teraźniejszość jest o wiele bardziej niebezpieczna ponieważ w ciemnych zaułkach ulic grozi nam napaść i zagrożenie życia. Natomiast w średniowieczu dzięki kodeksowi rycerskiemu większość walk odbywała się honorowo. Każdy wojownik dbał o swoją reputację. Nikt nie chciał ginąć w sposób niegodny rycerza lub atakować nieuzbrojonego, nie mającego możliwości obrony. Po przedstawieniu tych argumentów stwierdzam że epoka Średniowiecza była barwna, zawierała wiele interesujących wydarzeń oraz miała bardzo duży wpływ na rozwój świata. Dlatego stanowczo się nie zgadzam ze stwierdzeniem postawionym w temacie.
3 2 3