Odpowiedzi

2010-04-01T09:59:29+02:00
"Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce." - czy to pojęcie nadal funkcjonuje ? Terencjusz kierujący uwagę myśli ludzkiej na osobę i sprawy człowieka stał się podstawą epoki odrodzenia. Do jego odrodzenie funkcjonuje do dziś, propagując jego wszechstronny rozwój fizyczny i psychiczny. Z drugiej strony jednostka ważniejsza niż zbiorowość i kult młodości . Te hasła z tak odległych epok ciągle przenikają rzeczywistość naszego świata - współczesnego.
Młodzi - tak trudno za nimi nadążyć - ciągle nowe wyzwania, walki, zakochania no i ten kult młodości . Ta myśl ciągle jest - jest w naszych sercach, kiedy jesteśmy młodzi, potem wraz z wiekiem gaśnie. Dlaczego? Nie umiem tego wytłumaczyć, może wraz z narastaniem wieku zapominamy młodzieńczych ideałów - stajemy się konformistami, którzy wolą raczej zapomnieć niż cierpieć za jakieś bzdury. Najlepiej jest być wygodnym. Ale czy to wystarczy, by myśl romantyczna trwała w młodych, gdy wolą zapomnieć ? No właśnie tak. Wiara, uczucie, wyobraźnia - to one dają wodzę fantazji i one są naszym wyzwoleniem od cierpkiej rzeczywistości. Ratują nasz świat od oportunizmu... Pamiętajmy o tym...
Uznając człowieka za najwyższą wartość i podkreślając jego godność, często gubimy się. Wolimy być obojętni wobec bierności, apatii ... Nie jesteśmy prawdziwymi humanistami, jeśli nie "antropocentryzujemy" człowieka. Tu zalicza się też pomoc drugiemu człowiekowi.Choć ta, nie zawsze okazana, powinna być obowiązująca w naszej współczesności. Samodzielne odkrywanie prawdy jest w zasięgu człowieka, w przeciwieństwie do znalezienia jej w objawieniach, mistycyzmie, tradycji, czy czymkolwiek innym, co nie jest związane z zastosowaniem logiki do obserwowalnych faktów. Dlaczego więc człowiek boi się prawdy, nawet tej najgorszej ? Nigdy nie powinno tak być . Optymistyczne nastawienie względem ludzkich możliwości, lecz nie oznacza to wiary, że ludzka natura jest czysto dobra, bądź że każdy człowiek jest w stanie żyć w zgodzie z humanistycznymi ideałami rozumu i moralności.Możemy chociaż spróbować, by bardziej wcielić w życie idee renesansu.
Moim zdaniem ludzie bardziej są otwarci na idee romantyzmu, lecz niektórzy nie potrafią pogodzić się z ideą renesansu.Te dwie epoki łączy jedno - człowiek, który je stworzył powinien umieć i wcielać je w życie, by nie były one jedynie pustymi słowami.
2010-04-01T10:20:38+02:00
----Wprowadziliśmy do życia nowe idee, które powoli wymakają się spod kontroli. Ludzie zbytnio przyjęli do serca motto renesansu i romantyzmu.
----Myśl renesansowa i romantyzmu sprawują się bardzo dobrze, czasami i coraz częściej, za dobrze. Człowiek goni za nowymi idami, oraz posiada wiarę, która prowadzi go przez życie. "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce." Te słowa czasami wykorzystujemy zbyt dosłownie. Czasami jednak trzeba się ograniczać. Nie można wykorzystywać wszystkiego co jest wokoło. Nie powinniśmy wprowadzać wszędzie zmian, gdzie stanie tylko ludzka stopa. Nie raz byliśmy świadkami tego, że człowiek niszczył naturalne piękno przyrody, tylko po to, aby im żyło się wygodniej. Nie tak, chciano nam przekazać to motto "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce." Ciekawość to pierwszy stopień do piekła i każdy to wie. Nie każdy jednak tego przestrzega. Aby gonić za przyszłością, ludzie grzeszą. Nie powstrzyma ich zabijanie innych, niszczenie tego co osiągnęli, ich domów. Człowiek nie jest już człowiekiem kiedy dąży za przyszłością.
Dowodem na to jest, że kierujemy się prostym schematem życia, który jest tylko imitacją jego prawdziwego piękna. Mimo wielu luksusów jakie oferuje nam świat nie każdy może z nich skorzystać, lecz każdy chce. Nie na tym polega życie. Ludzie wstają z łóżka rano, następnie jedzą śniadanie, po czym idą do pracy i wracają po całym dniu. Mają tylko chwilę czasu dla dzieci.
----- Każdy chce się kierować ideą renesansu. Jednak za jaką cenę? Czy nie powinniśmy się na chwilę zatrzymać i pomyśleć jakie naprawdę mamy zadanie do spełnienia na tym świecie?

SERDECZNIE POZDRAWIAM

Proszę o najlepszą.

Jeżeli mam to bardziej rozwinąć dodaj mnie do znajomych po czym napisz.
Jeżeli się podoba, to po prostu się cieszę ;)