Dokonaj charakterystyki literackiej, przedstaw portrety literackie kobiet - bohaterek utworów literackich modernizmu.

Potrzebuje CAŁEJ pracy! Za wskazówki nie będzie punktów!
To nie jest pilne! Ma być porządnie! Z przykładami!

Z góry dzięki :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T15:53:56+02:00
Hmmm, nie napisałaś ilości słów. Wypadała napisać "proszę aby praca była porządna" bo ton rozkazujący nie zachęca do pomocy Tobie. No ale...

Modernizm (francuskie 'Moderne' oznacza nowoczesny) to indywidualizm postaci, to założenia pesymistyczne, to nieracjonlizm. Jedną z książek napisanych w tym okresie są "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Aby omawiać bohaterki tej książki trzeba najpierw dowieść, że powieść jest nowoczena. W dziele tym Stefan Żeromski przedstawił wiele cech modernizmu takich jak symbolizm czego przykładem jest tytuł ostatniego rozdziału ("rozdarta sosna"), czy też zresztą sam tytuł książki. Ważny jest także impresjonizm ukazany poprzez opisy - przyrody oraz wewnętrznych przeżyć i myśli, tego co czują bohaterowie tej oto lektury. Myślę, że to dobre przykłady udawadniające moje stwierdzenie, dlatego też przejdę do bohaterek książki.
Zacznę od Joanny Podborskiej. Nie wiemy dokładnie ile ma lat, określone jest tylko że ma około 26 lat. Więcej wiemy już o jej wyglądzie - kobieta piękna, brunetka, o wyjątkowo szczerych i ślicznych błękitnych oczach. Możemy ją poznać dzięki pamiętnikowi który prowadzi. O jej przeszłości wiemy tyle, że wcześnie straciła rodziców a po tym, aby utrzymać siebie i braci musiała podjąć pracę - była guwernantką. Jest pełna dobra, świeci przykładem, wrażliwa, patrzy na dobro innych a nie swoje (pozwoliła odejść Judymowi, poświęca swą młodość aby pomóc rodzeństwu), rozważna, mądra, spokojna. Jednak mimo to nieszczęśliwa, nie może znaleźć bezpieczeństwa, odrzucona przez ukochanego, bezdomna, tęskniła za domem którego nie miała i za miłością która została odrzucona... Wierzyła w dobro tak bardzo, że można ją uznać nawet za naiwną. Cały czas dumna, do końca zachowywała się z godnością. Kobieta nowoczesna - uczyła się, pracowała, była samodzielna, ważne były dla niej wydarzenia kulturalne.
Drugą bohaterką utworu jest Natalia. Postać oryginalna. Siedemnastoletnia dziewczyna, sierota. O jej wyglądzie nie wiemy zbyt dużo - blondynka, tak ładna, że swym wyglądem bardzo kusiła mężczyzn. Zresztą i swym zachowaniem ich prowokowała - była zalotna i całkowicie świadoma tego w jaki sposób działa na facetów (przykładem jest Judym no i oczywiście Karbowski). Dziewczyna była odważna, nie zważała na to co sądzą inni, wiedziała czego chce i postępowała w sposób jaki ona sama uznawała za słuszny.
Myślę, że te dwie bohaterki świetnie pokazują cechy charakteru bohaterek utworów które powstały w okresie modernizmu. Kobiety były silne, odważne, umiały zadbać o siebie, wiedziały czego chcą - jednak mimo to były delikatne, dobre i budziły wiele sympatii.