Odpowiedzi

2010-03-31T14:52:20+02:00
2.Kluczowym elementem termosu jest naczynie Dewara. Oryginalne naczynie Dewara było otwartym od góry cylindrem szklanym o podwójnych ściankach, pokrytych z obu stron lustrem srebrnym. Cylinder ten wykonuje się w ten sposób, aby między jego ściankami powstała przestrzeń, z której wypompowuje się powietrze, tak aby uzyskać możliwie jak najdoskonalszą próżnię techniczną w tym miejscu. Bardzo niskie ciśnienie gazu w tej przestrzeni gwarantuje skrajnie małą przewodność całego układu, gdyż niemal do zera spada możliwość przekazywania ciepła przez konwekcję.
Same ścianki są bardzo cienkie, dzięki czemu, w trakcie ich schładzania lub ogrzewania wymieniają one minimalną ilość ciepła w momencie napełniania naczynia zimną lub gorącą substancją nie powodując zauważalnych zmian temperatury tej substancji.
Dodatkowo powierzchnie ścianek są zwykle pokrywane warstwą odbijającą światło aby zredukować do minimum wymianę ciepła przez promieniowanie. Od góry termos zamyka się korkiem z dobrego izolatora ciepła.
Termosy stosowane w warunkach domowych mają zwykle pojemności rzędu do 2-3 litrów i są współcześnie wykonywane ze szkła i tworzywa. Na rynku dostępne są też w pełni metalowe termosy do użytku domowego, które jednak zwykle mają znacznie gorsze parametry izolacyjne niż termosy szklane.1.Przewodnictwo cieplne możesz sama sprawdzić w wyniku prosego doświadczenia: każdy przedmiot, który w dotyku wyda ci się zimny (oczywiście w normalnych warunkach bo jak ogrzejesz np.łyżke to będzie ciepła) przewodzi ciepło Pozdrawiam
6 4 6
2010-03-31T14:52:53+02:00
2. między ściankami termosu znajduje się próżnia dzięki której ciepło nie wydostaje się na zewnątrz
7 3 7
2010-03-31T14:54:51+02:00
1.Przewodność cieplna, inaczej współczynnik przewodnictwa ciepła, , określa zdolność substancji do przewodzenia ciepła. W tych samych warunkach więcej ciepła przepłynie przez substancję o większym współczynniku przewodności cieplnej.przewodnictwa cieplnego rozumie się transport energii.Jedną z nielicznych technik pomiaru przewodnictwa cieplnego, umożliwiających wykonanie bezpośrednich pomiarów w szerokim zakresie temperatur, jest metoda 3-omega opracowana przez Cahilla i współpracowników [1-3]. Metoda pozwala, przy spełnieniu odpowiednich warunków, na pomiary właściwości anizotropowych, tj. przewodnictwa wzdłużnego[...]

2.naczynie o podwójnych ściankach, między którymi jest szczelna przestrzeń, w której panuje bardzo niskie ciśnienie, zwane próżnią techniczną. Naczynie to służy głównie do przechowywania substancji o dużej różnicy temperatury z otoczeniem.
6 3 6