Odpowiedzi

2010-03-31T16:14:09+02:00
1.
adaptacja oka
przystosowywanie się oka do zmiany oświetlenia, zarówno jego natężenia jak i barwy ( akomodacja oka). A.o. realizuje się przez szybką zmianę średnicy źrenicy oraz stosunkowo powolne zmiany wrażliwości siatkówki na światło.

2.
Wady wzroku można podzielić na zaburzenia związane z :A) Układem optycznym okaB)Zmiany patologiczne w siatkówceC)Zmiany z widzeniem obuocznym. A. Zaburzenia funkcji układu optycznego:1.Krótkowzroczność.Układ optyczny oka zbyt silnie załamuje promienie świetlne. Obraz ostry przedmiotów tworzy się w ciele szklistym przed siatkówką na siatkówce powstaje obraz nieostry.Najczęściej jest to wada wrodzona ,dotyczy przedmiotów dalej położonych.Można leczyć szkłami korekcyjnymi.2.NadwzrocznośćPromienie świetlne równoległe są słabiej załamywane przez układ optyczny oka. Promienie załamują się za siatkówką przez co na siatkówce powstaje nieostry obraz.Najczęściej wada wrodzona.Można leczyć szkłami korekcyjnymi.3.Astygmatyzm(niezborność oka)Polega na nierównomiernej krzywiźnie rogówki.Promienie świetlenie skupiają się na dwóch lub więcej ogniskach dając na siatkówce nieostry obraz.4.Zaćma (katarakta)Polega na zmętnieniu soczewki co ogranicza częściowo lub całkowicie dopływ światła do siatkówki i upośledza ją.Może być wadą wrodzona lub powstać na skutek urazu mechanicznego.Schorzenie nieodwracalne,leczenie operacyjne - sztuczna soczewka.B) Zmiany patologiczne w siatkówce.1.DaltonizmWada polegająca na niezdolności rozróżniania barw z powodu braku jednego z barwników wzrokowych w czopkach.Choroba ma podłoże genetyczne, częściej występuje u chłopców.2.Nowotwory okaWystępujący w obrębie siatkówki nowotwór (retinoblastoma).Charakteryzuje się szarym odblaskiem źrenicy.C) Zmiany z widzeniem obuocznym1.ZezPolega na nieskojarzonych ruchach gałek ocznych i w jednym momencie każde oko odbiera inny obraz.2.OczopląsPolega na niemożliwości utrzymania gałek nieruchomo.Następuje rytmiczny ruch oczu w obie strony zwykle w płaszczyźnie poziomej.Ruch z jednakową szybkością to oczopląs wahadłowy z niejednakową oczopląs skaczący.Za wadę wzroku nie zaliczaną do wymienionych kategorii jest Jaskra.Choroba polegająca na nieprawidłowym przepływie płynu wodnistego przez gałkę oczną (nadprodukcja lub zmniejszenie odpływu płynu wodnistego) powodując tym samym wzrost ciśnienia śródgałkowego.


3.
W każdym nerwie wzrokowym przebiega od około 0,8 do 1,5 mln (różnice osobnicze) włókien nerwowych, które są aksonami czopków znajdujących się w dołku środkowym, bądź aksonami komórek zwojowych siatkówki. Jest on otoczony oponami mózgowo-rdzeniowymi (twardą, pajęczynówką, miękką). Nerw wzrokowy nie ma swoistych cech nerwu obwodowego – zasadniczo jest pęczkiem istoty białej mózgowia (towarzyszą mu bowiem komórki i włókna gleju, pozbawiony jest natomiast neurolemy).


prosze:*
1 1 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-31T16:19:42+02:00
1.Adaptacja oka- dostosowanie do ostrego widzenia przy różnym oświetleniu poprzez zwężanie i rozszerzanie źrenicy. Gdy jest ostre światło źrenica się zwęża, a gdy słabe- rozszerza.

2.Wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, daltonizm, zez

Krótkowzroczność- załamywanie promieni przed siatkówką spowodowane zbyt dużą gałką oczną, Korekta za pomoca soczewek wklęsłych.
Dalekowzrocznosć- Załamywanie promieni świetlnych za siatkówką spowodowane zbyt krótką gałką oczną. Korekta- soczewki wypukłe.
Astygmatyzm- zniekształcenie lub rozmycie obrazu spowodowane nierówną powierzchnią rogówki.
Daltonizm-nierozróżnianie barw, dziedziczna choroba
Zez- nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych.

Choroby oczu:
Jaskra- uszkodzenie nerwu wzrokowego, prowadzi do ślepoty, spowodowana zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej.
Zaćma- zmetnienie rogówki
Zapalenie spojówek- spowodowane przez bakterie, zaczerwienienie, swędzenie, opuchlizna.
Jęczmień- spowodowany przez bakterie atakującą gruczoł łojowy na brzegu dolnej strony powieki, krosta, opuchlizna, zaczerwienienie.

3.Nerw wzrokowy przesyła bodźce wzrokowe do mózgu.

Na te pytania mam tylko tyle w zeszycie, a panią mam wymagająca i wszystko w zeszycie piszemy, więc wiadomości są sprawdzone i u mnie wystarczające (jestem w 3gim) :)