Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-31T18:45:46+02:00
RZEŹBA GOTYCKA:
Zdobnictwo w rzeżbie gotyckiej wykorzystuje się formy ornamentalne, mające swoje źródło w świecie roślin. Postać ludzka oddana jest we właściwych proporcjach, ma naturalną postawę i gesty są to także często monumentalne posągi,przedstawiające Maryję i świętych, pojawiają się jednak także osoby świeckie. Występują tegże figury, jak i grupy postaci. Dąży się do realistycznego przedstawiania postaci. Są one pełne wdzięku, spokoju, statyczne. Mają swobodne gesty i mimikę twarzy, przypominają rzeźby antyczne.Idealnym przykładem takiej rzeżby jest Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie.

MALARSTWO GOTYCKIE:
Gotyk to przede wszystkim intensywny rozwój witrażownictwa.Tworzono wielkie, wielobarwne witrarze które stały się jednym z głównych elementów wystroju kościoła.W zwiąsku z modą na wietrarze zaprzestano malarstwa ściennego w postaci fresków. W tej epoce dominowała tematyka religijna – sceny z życia Chrystusa, Maryi i świętych.Postaci starano się malować realistycznie – dostrzegalne już są między nimi różnice, ukazywano także emocje.Do znanych malarzy gotyku należa:
Melchior Broederlam
Robert Campin
Hubert van Eyck

myśle że pomogłam

magdas
Hugo van der Goes
2 5 2
2010-03-31T18:50:03+02:00
Obrazy w gotyku malowano na deskach, postaci miały cechy indywidualne, pojawił się trzeci wymiar, tematem wciąż była religia.
Przykłady: Pieta z Avinionu, Puer senex

Rzeźba wciąż nie była osobnym dziełem sztuki, wspólistniała z budynkiem, postaci zwrócone były twarzą do siebie, nie do odbiorcy.
Przykłady: Zwiastowanie i Nawiedzenie z portalu katedry Najświętszej Mariii Panny, Remis
Wit Stwosz,, Ołtarz Mariacki'', kościół Najświętszej Marii Panny w Karkowie
1 5 1
2010-03-31T18:53:48+02:00
Sztuka gotycka

Około 1140 roku zmieniono konstrukcję kościoła Saint Denis Pod Paryżem, zapowiadajżc nową jakość w architekturze. Z królewskiej dzielnicy Francji Ille de France {Il de frans} - sztuka gotycka, bo tak nazywano nowy styl, rozprzestrzeniła się na całą Euoropę. O sukcesie gotyku w architekturze zadecydowały ówczesne osiągnięcia naukowe. Pozwalały one budować z rozmachem i na wielką skalę. Budowle gotyckie góróją nad okolicą. Charakieryzuje je strzelistość, lekkość i dynamika form. W założeniach płaszczyzn ściennych dominują kierunki pionowe, czyli wertykalizm. Zastosowanie nowego typu sklepień krzyżowo-żebrowych, zewnętrznych łuków przyporowych oraz szkarp pozwoliło budowniczym na wznoszenie wysokich ścian, w których znajdowały się okna o niespotykanych dotąd rozmiarach. Powszechnie stosowano w gotuyku łuk ostry, pozwalający rozłożyć obciążenia konstrukcyjne budowli.

Przykłady polskich budowli gotyckich są:
katedra wawelska
bazylika wnibowzięcia w gdańsku
mury szydłowa
twierdza w malborku


Przez cały okres średniowiecza rzeźba nie stanowiła samodzielnej dziedziny sztuki. Pozostawała pod wpływe architektury i służyła jej pełniąc funkcję dekoracyjną. Gotyckie portale prowadzące do kościołów zdobione są przez kolumienki, płaskorzeźby przedstawiające świętych oraz przez ostrołuki. Tematyka dzieł dotyczyła wiary i ówczesnych norm moralnych. Poprawne w proporcjach figury świętych mają ostre rysy twarzy, a kształty ich ciała są starannie ukryte pod szatami.
Słynną rzeźbą gotycką jest ołtarz mariacki.


Mam nadzieję,że praca ci się spodoba,
pozdrawiam,
Ginger
1 5 1