Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T09:01:08+02:00
GWIAZDY

Gwiazda – ciało niebieskie będące skupiskiem związanej grawitacyjnie materii.
Gwiazdy mają kształt zbliżony do kuli; zbudowane są głównie z wodoru i helu.
Nazwa Charakterystyka
Przykład

Gwiazdy ciągu głównego
Jest to podstawowy rodzaj gwiazd. Ich źródłem energii jest przemiana wodoru w hel. Jasność i temperatura zależą od masy. Są stabilne przez długi czas swojego życia. Stanowią większość gwiazd.
Słońce,
Syriusz

Czerwone karły
To gwiazdy ciągu głównego o małej masie (kilka razy mniejszej niż Słońce) i temperaturze powierzchni 3000-4000 K. Występują licznie, ale przez ich niską jasność trudno je obserwować. Proxima Centauri
Brązowe karły
(karły metanowe)
To obiekty pośrednie pomiędzy planetami i gwiazdami. Ich powierzchnie mają temperaturę rzędu 1000 K. Święcą głównie w podczerwieni.
Gliese 229B

Białe karły
Są to gwiazdy po wyczerpaniu paliwa jądrowego. Ich temperatura to ok 10000 K. Są skurczone do niewielkich rozmiarów, skąd bierze się ich ogromna gęstość sięgająca 1011 kg/m3. Mają małą jasność. Stygną bardzo powoli.
Syriusz B

Czerwone olbrzymy
Są wielokrotnie większe od Słońca, mają średnią gęstość i niezbyt wysoką temperaturę rzędu 4000 K. Zużywają resztki wodoru w otoczce wokół jądra.
Aldebaran

Niebieskie nadolbrzymy
Gwiazdy o bardzo dużej masie. Ich rozmiary i jasność setki razy przekraczają rozmiary i jasność Słońca. Szybko ewoluują, dochodząc do stadium wybuchu supernowej. Deneb

Cefeidy
Najbardziej znane gwiazdy zmienne o okresach zmian blasku od kilku dni do kilku miesięcy. Należą do gwiazd bardzo masywnych i jasnych.
Gwiazda Polarna

Supernowe
Końcowy etap ewolucji najcięższych gwiazd, związany z trwającym kilka dni wybuchem, po którym z gwiazdy zostaje pulsar lub czarna dziura oraz stopniowo niknąca mgławica.
SN 1987A

Gwiazdy neutronowe, pulsary
Obiekty o masie 1,4-3 razy większej niż Słońce, promieniu rzędu 10 km i gęstości sięgającej 1018 kg/m3. Są pozostałością po wybuchach supernowych, wysyłają silne impulsy radiowe związane z szybkim obrotem wokół własnej osi i silnym polem magnetycznym. Jądro mgławicy Kraba

1 1 1