Odpowiedzi

2010-03-31T21:31:40+02:00
Legenda o królu Arturze
Według legendy Artur, przyszedł na świat dzięki czarnoksiężnikowi Merlinowi, stworzonemu z kolei przez straszną królową Mab - uosabiająca wszystkie siły Złej Magii. Siostra Mab, Lady of the Lake (Pani Jeziora) dała Merlinowi cudowny miecz - Excaliboor, który tkwił w skale czekając na prawdziwego króla - wielu rycerzy próbowało wyciągnąć miecz, lecz udało się to dopiero Arturowi.
Celem Artura i rycerzy okragłego stołu jest odnalezienie Świętego Graala - kielicha, w który Józef z Arymatei zebrał krew Chrystusa. Na poszukiwaniach schodzi im całe życie. Przepowiednia mówi, że tylko rycerz czysty, bez grzechu może odnaleźć Graala - a więc nie Lancelot, którego winą jest romans z królową Ginewrą. Do Graala dociera w końcu Percival, ale także go nie zdobywa - Graal oddala się od niego, gdyż rycerz wątpi.
W eposie arturiańskim wielką rolę odgrywa żona króla Artura, Ginewra. Właściwie imię jej brzmi w starych tekstach walijskich Gwenhwyfar, co znaczy Biały Duch. Wokół niej, błyszczącej urodą i dworskim dostojeństwem, toczy się barwny żywot rycerzy okrągłego stołu, zabiegających o jej łaski i prześcigających się w okazywaniu swoich cnót i sprawności rycerskich. Jeden z czołowych bohaterów legendy rycerz Lancelot przyznaje, że wszystkie jego walory płyną z miłości, którą świadczy mu Ginewra.

Istnieje wiele wersji eposu arturiańskiego, który doczekał się licznych adaptacji filmowych i teatralnych. Godny polecenia jest film Excaliboor oraz Merlin - z doborową obsadą aktorską: Sam Neil jako Merlin, Miranda Richardson jako Mab, Helena Bohnam-Carter jako Morgan i wreszcie Isabella Rosselini jako ukochana Merlina. Zdecydowanie najzabawniejszym przedstawieniem perypetii rycerzy króla Artura jest angielski film Monthy Pyton i św. Graal
1 3 1