Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-31T23:28:25+02:00
W obecnych czasach ludzie przywiazuja duza wage do wygladu zewnetrznego,modnych ubrań. Nie możemy tego oceniać negatywnie. Nie nalezy jednak zapominac o wewnetrznym peknie, ktore jest ukryte, ale takl naprawde decyduje o pierwszej wartosci kazdego z nas.
Na potwierdzenie mojej tezy, chce przytoczyc kilka przykładów z literatury. Po pierwsze bohater "malego Księcia" A.de Saint Exiupery'ego, zrozumieł ze to nie wyglad zewnetrzny jest najważniejszy. Na swojej małej planiecie wychodował piekna róże,ale wkrotce ja opuscił , chociaż bardzo ja pokochał. Wedrujac po roznych planetach pragnal zdobyc doswiadczenie zyciowe. Gdy przybył na Ziemię , w parku zobaczył tysiace róż , były rownie piekne jak jego kwiat , ale on zatęsknił za ta jedna jedyna, o którą dbał. Pozostawiona na małej planecie czekała na powrót ukochanego.
Mały Książe zrozumiał, że "dobrze widzi sie tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Po drugie, ludzie czesto zagłuszaja w sobie wewnetrzne pieknop, goniac za kariera, fortuna luksusem dlatego odkrywaja je dopiero po trudnych doswiadczeniach zyciowych. Przykładem może być Ebenezer Scrooge - bohater "Opowiesci Wigilijnej" Karola Dickensa. Był włascicielem kantoru w Londynie, prowadził go sam po smierci wspolnika Jkauba Marley'a. NAjważniejsza wartoscia w jego zyciu były pieniadze. dzialania jakie prowadził były podporzadkowane ich zdobywaniu . oszczedzal nawet na zakupie wegla. Nie miał litosci dla zatrudnionego kacelisty- Boba Cratchita, ktory z trudem utrzymywal rodzine, w tym chorego synka Tima.
Nienawidził świea bozego narodzenia. Nawet w czasie ich trwania nie było w jego sercu miejsca na zyczliwosc dobroc i otwartosc.
Scrooge zmienił swoja postawe pod wplywem wizytyu duchow zapowiedzianych przez zjawe Marley'a.
Zapomniał, za w zyciu sa takie wartosci jak miłosc, rodzina , lojalnosc, zyczliwosc. Człowiek moze czerpac o wiele wieksza radosc z "dawania" innym , niz ciaglego "brania". Zaczał spedzac czas z rodzina i pomagac potrzebujacym . przyczyniajac sie do ich szczescia, sam stał sie szczesliwym człowiekiem. Scrooge Naszczescie zdazył odkryc w sobie wewnetrzne piekno , ktore "przyozdobiło" go bardziej niż drogosenne szaty i piekne kamienie.
Po trzecie, istnieja osoby , ktore szczescie osobiste potrafia poswiecic dla dobra innych .Pomagajac drugiemu człowiekowi, zczegolnie temu biednemu, pokrzywdzonego przez los.Taka postawa stanowi o ich niezwykłym pieknie duchowym.
Przykładem może by Stasia Bozowska -Bohaterka "Siłaczki "
Stefana Żeromskiego .
Zrezygnowała z kariery w wielkim miescie by nauczac biedne i zaiedbywane dzieci wiejskie.
Pragnęła zlikwidowac analfabetyzm na wsi. Do konca pracowała z wielkim zapałem nie poddawała sie pomimo przeciwnosci losu. Przekonała chłopów że oświata jest niezbedna w życiu każdego człowieka , otwieta okno na świat.
Jak wynika z powyższych argumentów, o wartosci człowieka decyduje przede wszystkimukryte piekno. Miłość , lojalność , życzliwość . Zdolność do poświecen jest ważniejsza od wygladu zewnetrznego.


Nie gwarantuje że jest dobra ta rozprawka ;) sorki za wszelkiego rodzaju błędy ale pisałam szybko i nie skupiałam się na ( ę, ą,ś,ć,ł,ó,) :))))) pozdrawiam
2 5 2