Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-02T20:54:57+02:00
" Różne oblicza miłości w utworze Syzyfowe Prace" - rozprawka

Na początku moich wywodów zastanówmy się, czym tak naprawdę jest miłość . Moim zdaniem trudno ją jakkolwiek określić słowami, ale można stwierdzić, że jest to sens życia każdego człowieka . Każdy z nas chce być kochanym . Miłość ma różne oblicza . I właśnie lekturze ,, Syzyfowe prace '' Stefana Zeromskiego możemy dostrzec niektóre z nich .
Głównym wątkiem lektury jest walka młodzieży z rusyfikacją. I właśnie tu ukazuje się pierwszy motyw miłości - miłość do ojczyzny . Wszystko zaczyna się od słynnej lekcji języka polskiego . Zygier recytuje wtedy ,, Redutę Ordona '' Adama Mickiewicza - pisarza zakazanego w ówczesnych czasach . Marcin Borowicz przypomina sobie opowieść strzelca Nogi o powstańcu zabitym przez kozaków w czasie powstania styczniowego . ,, Reduta Ordona'' sprawia, że młodzi uczniowie po raz pierwszy dowiadują się o wydarzeniach, które rozegrały się w czasie wojny polsko - rosyjskiej, po powstaniu listopadowym . Są wstrząśnięci . Ich profesor, Sztetter, słuchając recytacji - płacze . On również obudził się dzięki Zygierowi z długiego snu - już przecież zapomniał, czym może być prawdziwa literatura. Od tego czasu Marcin i jego koledzy spotykają się na ,,górce Gontali'' , gdzie czytają zakazane dzieła J. Słowackiego, M. Mochnackiego i wielkich pisarzy literatury światowej. To literatura sprawiła, że wszelkie wcześniejsze dążenia rusyfikatorów skończyły się niepowodzeniem. Młodzi uczniowie klerykowskiego gimnazjum wiedzieli wreszcie, kim są i byli dumni ze swojej kultury, tradycji i historii . Polska literatura nie pozwoliła Polakom przez 123 lata niewoli zapomnieć o swoich korzeniach, to ona zdecydowała o tym, że wybuchały powstania narodowe, a pokolenie Marcina Borowicza wywalczyło wolność i niepodległość naszego kraju w 1918r.
Swoją postawą ukazują prawdziwego ducha patriotyzmu .
Kolejnym obliczem miłosnym w utworze Zeromskiego jest motyw miłości macierzyńskiej . Matka Marcina, pani Borowiczówna to osoba wrażliwa, niegdyś bardzo piękna, potem jednak zniszczona przez suchoty . Umarła podczas wakacji, kiedy Marcin otrzymał promocję do klasy pierwszej . Bardzo kochała swojego syna i była w stanie poświęcić dla niego wszystko . Marcin przeżywał załamanie nerwowe po śmierci matki . To był dla niego bardzo bolesny moment.
Innym przykładem może być umiłowanie Andrzeja Radka do nauki . Pochodził on z biednej, chłopskiej rodziny . Mimo młodego wieku rozumiał, że tyko wiedza i nauka poszerzą jego horyzonty i pozwolą mu obrać taki styl życia, jaki zamierza realizować . Uczy się, ponieważ bardzo tego chce . Jest skromny, cichy, ale uparty, umie dopiąć celu. Andrzej Radek to chłopiec o bardzo silnym charakterze . To doskonały uczeń i wierny przyjaciel . Początkowo cierpliwie i w milczeniu znosi docinki, ma jednak swoją ambicję i w końcu nie wytrzymuje. Tylko dzięki pomocy Borowicza może się nadal uczyć w Klerykowie.
Jako ostatnio motyw miłosny przytoczę miłość platoniczną Marcina Borowicza do Anny Stogowskiej - Biruty .Ich miłość przejawiała się ulotnymi spojrzeniami Córka lekarza wojskowego i Rosjanki była obiektem westchnień chłopca. Była to zamknięta w sobie, cicha, inteligentna dziewczyna. Biruta musiała wbrew jej woli, wyjechać w głąb Rosji . Marcin przeżywa kolejne załamanie. Był to jego pierwszy zawód miłosny .
Jak już zdążyliśmy zauważyć, w ,, Syzyfowych pracach '' odnajdziemy różne oblicza miłości . Powieść zatem ukazuje, jak ważna jest miłość , również we współczesnych czasach .
2 3 2