Odpowiedzi

2010-04-01T10:17:16+02:00
Zakony franciszkańskie: Braci Mniejszych Konwentualnych, Bernardynów, Reformatów i Kapucynów
Zakony krzyżackie Templariusze Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T10:26:11+02:00
Paulini - pełna nazwa Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. sprowadzeni do Polski w XIVw. jest to zakon pustelniczy. celem zakonu jest kontemplacja, modlitwa, pokuta, upowszechnianie kultu maryjnego oraz sprawowanie Sakramentu Pokuty i Pojednania.

jezuici - pełna nazwa Towarzystwo Jezusowe. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła rzymskokatolickiego. W Polsce od 1564 roku.

dominikanie - pełna nazwa Zakon Kaznodziejski. Składa się z trzech gałęzi: braci dominikanów, mniszek oraz świeckich. Dominikanie często sprawowali urzędy inkwizytorów.

cystersi - Cystersi noszą biały habit z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem, przez co są nazywani białymi mnichami. Zakon wydał około 850 świętych i błogosławionych. Niektóre zakony Cystersów w Małopolsce miały prawo do bicia własnej monety, ale to dawno było, jak wiadomo.

A z takich bardziej historycznych to może jeszcze.. TEMPLARIUSZE?
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Jest to zakon rycerski na którego czele stoi Wielki Mistrz. A raczej był, bo został zawieszony w 1312 roku :)

Może coś z tego się przyda. :P
1 1 1