Odpowiedzi

2010-04-01T15:56:23+02:00
Na ogół człowiek sam decyduje o swoim życiu. Wybiera ścieżki po których chce iść, jest odpowiedzialny za swoje wybory i tylko przyszłość pokarze czy były one trafne.Wybór nie był dany jednak dwójce niżej przedstawionycm bohatrom. Edyp i Makbet stali sie ofiaramisił metafizycznych, które pokierowały, mimo ich woli, losem obu.
Edyp jest bohaterem dramatu pt. "Król Edyp" Sofoklesa. Nad jego rodem ciążyła klątwa. Przestępstwo Kronosa stało się przekleństwem Edypa. Kolejna przepowiednia głosiła, iz Edyp stanie się zabójca ojca oraz znajdzie w kazirodczym związku ze swoją matką. Pożucony przez rodziców Edyp żyje na innym dworze. Niestety dowiaduje się o przepowiedni i nieświadomy rusza w świat. Okazuje się, że podrodze zabija ojca, a wdrodze do Teb pokonuje Sfinksa. Wdzięczni poddani oddają mu za żonę nie dawno owdowiałą królową-matkę. W ten sposób Edyp wypełnia drugą część przepowiedzni przed którą uciekał. żródłem jego tragizmu było poznanie prawdy.
Z kolei Makbet jest szekspirowskim bohaterem, którego żródłem tragedii jest czar rzucony na niego przez wiedźmy. Owy czar i determinacja Makbeta sprawiają, iż żeby dojść do upragnionego tronu zabija po kolei wszystkich ludzi, którzy staja mu na drodze. Jego obłąkanie po morderstwach jest tak wielkie, że wydaje mu się , iż widzi duchy osób, które zmarły. W końcu i on sam umiera.

to tylko taki zarys- nie będzie Ci przeszkadzać, że ktoś z niej już też korzystał?;>
1 5 1