Odpowiedzi

2010-04-01T17:13:41+02:00
Krzyżacy- byli to rycerze zakonni którzy podczas krucjat eskortowali pielgrzymów oraz bronili Królestwa Jerozolimskiego, po jego upadku kontynuowali działalność w Europie. Charakteryzowała ich biała peleryna i szata z czarnym krzyżem.
Zostali sprowadzeni do Polski przez Konrada Mazowieckiego w 1226r. aby pomóc w odparciu ataków pogańskich Prus. Dlatego Konrad Mazowiecki nadał im ziemię chełmińską. Podbijanie ziem pogańskich Prus( w związku z przywilejem nadanym od Cesarza Niemiec) zakończyli w 1283roku. Dzięki temu utworzyli silne, niezależne od Polski państwo o charakterze kolonialnym. W 1308r. Pomorzu Gdańskiemu zagrażał najazd Brandenburczyków. Bronił się jedynie Gdańsk. Władysław Łokietek nie mogąc pospieszyć z pomocą poprosił o to Krzyżaków którzy najpierw zmusili wroga do zaprzestania oblężenia a następnie, zdradziecko usunęli Polską załogę i dokonali rzezi mieszczan. Do 1309r. opanowali całe Pomorze Gdańskie, po czym przenieśli stolicę swojego zakonu z Wenecji do Malborka. Pod Płowcami na Kujawach w 1331 r. rycerstwo Polskie częściowo rozgromiło Krzyżaków. Było to I zwycięstwo nad Krzyżakami.

A dalej to już każdy wie że, toczone były liczne bitwy między krzyżakami a Polską. W wyniku tego 15. lipca, 1410 r. odbyła się słynna bitwa pod Grunwaldem w której armia Polska odniosła decydujące zwycięstwo ponieważ jej wynikiem był Hołd Pruski 15 kwietnia 1525 roku.
Ps. informacje zamieszczone powyżej znalazłem w mojej książce do Historii
10 4 10