Odpowiedzi

2010-04-01T17:17:24+02:00
Sosna limba:
Igły - Miękkie zebrane w pęczki po 5 na krótkopędach, ciemnozielone lub szarozielone, z delikatnie ząbkowanym brzegiem. Długość igieł 6-8 cm, gęsto osadzone na gałązkach. Pozostają na drzewie przez 3 do 6 lat.
Szyszki - Pionowo osadzone, jajowate o długości 5-8 cm. Tarczki łusek szerokie, półkoliste, z wyrostkiem na brzegu. Szyszki dojrzewają po 2 latach i opadają w całości. Nasiona bez skrzydełek, grubościenne, jadalne.
Świerk pospolity:
Igły - nieopadające na zimę, wysokie, o prostym pniu z regularną stożkowatą koroną.
Szyszki - zwisające, wydłużone, cylindryczne. Przed dojrzeniem zielone lub czerwonawe, po dojrzeniu brązowe lub fioletowe. Nie rozpadają się, ale są giętkie, często pokryte żywicą. Dojrzewają w ciągu jednego roku. łuski okrywowe przeważnie niewidoczne. Łuska nasienna, pozbawiona odrostków i wypustek, cienka, zakończona eliptycznie lub poszarpana, nieregularnie ząbkowana na brzegu.
Jodła pospolita:
Igły - są giętkie i ułożone na gałązce grzebieniasto. Na ich spodniej stronie widać dwa podłużne paski. Ich wierzchołki są tępo zakończone lub mają wyraźne wcięcie.
Szyszki - sną zawsze pionowo, początkowo maja kolor czerwonawofioletowy, później jasnozielony. Gdy na początku października zaczynają dojrzewać całkowicie rozpadają się, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem.
Modrzew europejski:
Igły - zebrane w pęczki, opadają na zimę.
Szyszki - drobne, jajowate.
Cis pospolity:
Igły - pojedyncze, płaskie, miękkie.
Szyszki - brak(czerwone osłonki nasion).
Jałowiec pospolity:
Igły - pojedyncze, sztywne, kłujące.
Szyszki - brak(granatowe osłonki nasion).
17 3 17