Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T18:54:10+02:00
1. Mszaki rozpowszechnione są na całej kuli ziemskiej. W większości to rośliny lądowe żyjące w miejscach zacienionych, na kamieniach, korze drzew, na płotach, dachach. Unikają nadmiernego słońca rosnąc od strony północnej. Niektóre żyją w wodzie (zdrojek, torfowiec) sa odporne na niskie temperatury i często przygotowują grunt dla roślin bardziej wymagających.

2. W budowie wewnętrznej występują wszystkie rodzaje tkanek. W budowie zewnętrznej wyróżniamy (na przykładzie płonnika) chwytniki, łodyżka nieulistniona i ulistniona, zarodnia z zarodnikami.

3.Znaczenie paprotników:
- Kopalne gatunki, formy drzewiaste żyjące w erze paleofitycznej przyczyniły się do powstania ogromnych złóż węgla kamiennego.

- W klimacie tropikalnym paprotniki reprezentowane są liczniej niż w umiarkowanym i stanowią istotny składnik biocenoz leśnych.

- Współczesne gatunki krajowe nie odgrywają większej roli w przyrodzie i ekosystemach, choć w niektórych lasach stanowią podstawowy składnik podszytu. Ze względu na rzadkość występowania wiele gatunków objętych jest ochroną prawną.

- Nieliczne gatunki stosowane w leczeniu ludzi: widłak goździsty, skrzyp polny, nerecznica samcza.

- Na większą skalę paprocie hodowane są jedynie w celach dekoracyjnych, np. orliczka kreteńska.

Mam nadzieje że pomogłam;)
11 4 11