Odpowiedzi

2010-04-01T23:55:35+02:00
Napisz rozprawke na jeden z tematów minimum 3 argument opiisac :
1. Kara śmierci za czy przeciw?
2. Scharakteryzuj problem uzależnień wśród młodzieży.
3 Mój lest w sprawie łamania praw człowieka we współczesnym świecie>

Rozprawka na temat: Kara śmierci, za czy przeciw?

Wiele razy zastanawiałem się, czy to dobrze, że nie ma już w Polsce kary śmierci. Doszedłem do wniosku, że jednak jest to dobry wybór. Cieszę się, że zniesiono już karę śmierci.
Pierwszym argumentem, który podam, aby uargumentować, dlaczego mam takie, a nie inne zdanie, będzie hasło morderca. Musimy zauważyć, ze mordercą jest każdy, kto przyczyni się do czyjeś śmierci. Nie ważne, ze jest to niby słuszne. Każdy człowiek ma rodzinę, nawet ten, który zabił. Gdybyśmy zabili kogoś, kto na to zasłużył, w oczach jego rodziny będziemy zwykłymi mordercami. Chcemy tego? Czy to warto?
Kary śmierci są przejawem tego, że chcemy być panami życia i śmierci. Chcemy decydować o wszystkim. Dosłownie. Niestety. Nie dana jest nam władza nad tymi dwiema rzeczami. Śmieć nie jest pod nasza władzą. Nie możemy decydować, kiedy umrzemy lub decydować, kiedy ktoś inny umrze. To nie od nas zależy. Nie mamy prawa decydować, kto może żyć, a kto nie.
Każdy ma prawo do życia. Nie tylko ludzie ‘prawi’, którzy i tak nimi do końca nie są, ale również i ludzie, którzy popełnili w swoim życiu mnóstwo błędów. Od tego jest życie – aby to wszystko naprawić. Czy morderca nie jest człowiekiem? Czy to jest tylko maszyna do zabijania? No przecież nie!
Według cytatu Georga Christopha Lichtenberga - „Godzina podarowana skazanemu na śmierć warta jest życie.” ukazuje, że każdemu należy się życia tyle samo. Można połączyć to z cytatem Jonathana Carrolla - „Człowiek może postąpić dziesięć razy źle, potem raz dobrze i ludzie z powrotem przyjmują go do swoich serc. Ale jeśli postąpi odwrotnie: dziesięć razy dobrze, a potem raz źle, nikt już więcej mu nie zaufa.”, aby w pełni zrozumieć, o co mi chodzi. Jak widać, każdy może popełnić błąd. Błędem jest także to, że kogoś zabiliśmy. Jednak przez resztę życia mamy czas, aby to naprawić. Nie przywrócimy życia osobie zamordowanej, ale możemy odpokutować to w jakiś czas. Czas jest najlepszym czyśćcem.
Bóg wybacza nam wszystkie grzechy. Nawet te ciężkie. Bardzo ciężkie. Powinniśmy więc iść w jego ślady i szanować życie innych osób.
Pamiętajmy! Śmierć osoby winnej, nie tylko mordercy, ale i innych osób, które źle postąpiły, nie przywróci życia nikomu innemu! Musimy pogodzić się z utratą kogoś bliskiego lub osoby nam obcej, ale wzbudzającej w nas uczucia, przez które jesteśmy gotowi zabić.
Uważam, że moje argumenty przekonały Was, chociaż po części, że kara śmierci nie jest rozwiązaniem. Ona tylko pokazuje, że bezkarnie można zabijając tych, którzy popełnili w życiu jakiś błąd, nie bojąc się kary za swój haniebny czyn.


Uprzedzam, pisałam sama. Proszę więc o docenienie mojej pracy i nie zgłaszanie jako spamu xD