Complete the text.Use the gerund or infinitive form of the verbs .

: visit, see, speak, meet, bring, take, come.

Zip and Zap are aliens. They love travelling to other planets, because they're interested in ....
how other people live. Lastweek, they arranged .... Earth. They remembered .... their camera, because they wanted .... photos of humans. They had a great time on Earth. They lernt .... a lot of different languages. They enjoyed .... people on Earth and they even made some new friends. They decided .... to Earth again soon. It's their favourite planet!

+przetłumaczyć ;> xD

2

Odpowiedzi

2009-11-01T19:53:58+01:00
Seeing
visiting
to bring
to take
to speak
meeting
to come


tak pokolei tam wpisz :P

Tłumaczenie:

Zip i Zap to kosmici. Kochają podróżować po innych planetach, ponieważ interesuje ich oglądanie, jak żyją inni ludzie [a myślałam, że to kosmici xd]. Pamiętali, by zabrać aparat, bo chcieli zrobić zdjęcia ludziom. Świetnie się bawili na Ziemi. Nauczyli się mówić w wielu różnych językach. Polubili ludzi na Ziemi i zdobyli paru nowych przyjaciół. Zdecydowali, że wrócą niedługo na Ziemię. To ich ulubiona planeta!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-01T21:57:07+01:00
1 seeing
2 to visit
3 to bring
4 to take
5 to speak
6 meeting
7 to come

Zip i Zap są kosmitami. Uwielbiają podróżować na inne planety, bo intersują się patrzeniem, jak zyja inni ludzie. Tydzień temu, zorganizowali sobie wycieczkę na Ziemię. Pamiętali, by zabrać ze sobą aparat, bo chcieli porobić zdjęcia ludziom. Świetnie się bawili na Ziemi. Nauczyli się wielu różnych języków. Cieszyli się spotykaniem ludzi i nawet zaprzyjaźnili się z paroma. Postanowili wrócić na Ziemię znowu wkrótce. To ich ulubiona planeta!