Plan rozprawki:
1.Teza-Uważam, że warto czytać książki.
2.Argumenty:
-1.Lektura rozwija naszą wyobraźnię.
-2.Zapamiętywanie pisowni trudnych wyrazów.
-3.Pogłębianie wiedzy o otaczającym nas świecie.
-4.Wzbogacanie zasobu słownictwa.
-5.Uczymy się "życia".
-6.Pożyteczne i przyjemne spędzenie czasu
3.Potwierdzenie tezy.

Na podstawie zredagowanego planu sporządź rozprawkę, w której uzasadnisz, że warto czytać książki.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-02T09:56:01+02:00
Każdy z nas z pewnością czyt książki. Jedni czytają dużo i szybko, drudzy wolniej i raczej niechętnie. Nikt z nas jednak nie zaprzeczy, że czytanie książek może nas wiele nauczyć. Postaram się uzasadnić tą tezę poniższymi argumentami.
Po pierwsze lektury dużo bardziej rozwijają naszą wyobraźnie niż filmy. Kiedy oglądamy coś w telewizji wszystko mamy podane "na tacy" i nie ma miejsca na uruchamianie wyobraźni. Lektura natomiast zupełnie przeciwnie. Pozwala nam wymyślić sobie swoich bohaterów. To właśnie bardzo ważna cecha książek. W tym świecie wszystko zależy od nas.
Ponadto każdy, kto spędza dużo czasu czytając książki nie ma problemów z językiem polskim. Poznajemy nowe wyrazy. Mało tego uczymy się ich pisowni. Dzięki książkom każdy z nas może nauczyć się wiele z zakresu języka polskiego i z powodzeniem wykorzystać to na lekcjach. Przecież każdy z nas zauważył, że Ci, którzy wolne chwile spędzają w bibliotece często startują w konkursach i zdobywają tytuły mistrzów ortograf.
Książki uczą jednak nie tylko gramatyki. Czytając o różnych miejscach i bohaterach zdobywamy mnóstwo wiedzy o otaczającym nas świecie. Jest to przydatna wiedza z różnych dziedzin. Możemy pogłębić swoje wiadomości przyrodnicze, historyczne... Dowiedzieć się wiele rzeczy, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Lektury to bardzo dobry nauczyciel. A myślę, że dużo przyjemniejszy niż szkolny podręcznik.
W kolejnym argumencie chciałabym zwrócić uwagę na wzbogacane słownictwo. Czytanie książek pozwala nam na poznawanie nowych słów. Ułatwia nam to potem pisani wypracowań. Każdy uczeń przecież czasem spotkał się z sytuacją, kiedy w każdym zdaniu powtarza się to jedno, niezbędne słowo. Urozmaicone słownictwo pozwoli nam uniknąć takich sytuacji nie tylko w piśmie, ale też w mowie. Każdy zapalony czytelnik umie przecież nie tylko ładnie pisać, ale też pięknie się wypowiadać.
Nasi ulubieni bohaterowie uczą nas jednak jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Uczą nas żyć. Poznając ich perypetie, problemy wgłębiamy się w ludzkie życie.
Często odnajdujemy w lekturach wzory do naśladowania, na których potem opieramy własne plany, czyny. Czasem też uczymy się od negatywnych bohaterów. To bardzo cenna umiejętność, aby umieć uczyć się na cudzych błędach. Każdy z nas powinien starać się uczyć życia właśnie z lektur. Wtedy dużo łatwiej będzie nam unikać błędów w prawdziwym życiu.
W ostatnim argumencie chciałabym zwrócić uwagę na fakt, iż czytanie jest sposobem na pożyteczne a zarazem przyjemne spędzenie czasu. Niejednokrotnie zdarza się nam przecież tak utonąć w lekturze, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Tak wiec trzeba pamiętać, że książka to nie tylko nauka. To przede wszystkim przyjemność obcowania z ciekawymi bohaterami.Poznawania ich szalonych przygód.... To niezwykle cenne w lekturach, że w tak prosty sposób łączą przyjemne z pożytecznym.
Na zakończenie chciałabym potwierdzić tezę, iż książka to wspaniały nauczyciel. Przecież każdy z nas najbardziej lubi tych nauczycieli, którzy przekazują nam mnóstwo wiedzy i nigdy nie nudzimy się na ich lekcjach. Takie właśnie są książki i mam nadzieję, że przytoczone argumenty przekonały do tego stwierdzenia.
25 4 25