Odpowiedzi

2010-04-02T15:19:28+02:00
W utworze pt.: "Mały Książę" mamy wiele symboli, np.: różą, lis itp. Ta lektura jest uniwersalną, ponieważ może czuytać ją każdy i interpretować ją na swój sposób, nigdy nie straci na wartości dzieki przemyśleniom autora i myślami zawartymi w tekście.
piszę się czytać a nie "czuytać"
2010-04-02T15:25:26+02:00
Uniwersalizm Małego Księcia zawiera się w tym, że w utworze nie ma podanych ani dat, ani konkretnych nazwisk. Utwór zbudowany jest tak, by w typach ludzi, takich jak Latarnik, Pijak, Geograf, czytelnicy mogli odnaleźć cechy swojego charakteru, utożsamiać się z nimi. Ponad to książka porusza tematy takie jak miłość, przyjaźń, zaufanie, czyli te, które są ważnymi wartościami dla nas wszystkich i które mimo upływu lat się nie zmienią. Bo przecież nie zależnie od tego czy patrzymy na człowieka żyjącego dziś, w średniowiecznym Paryżu, czy barokowym Londynie, każdy szukał miłości, przyjaciół, sojuszników.
To są wartości uniwersalne nadające utworowi ponadczasowy charakter i uniwersalność.
2 3 2
2010-04-02T15:35:38+02:00
Mały Książę to utwór, który powstał i 1943 roku. Mimo tego, ż od napisania utworu minęło ponad 60 lat, jest on tak samo aktualny w czasach dzisiejszych. Autor porusza tam bowiem problemy, które były, są i będą dotyczyć ludzi niezależnie od czasów w jakich żyją. Jest to problem nieszczęśliwej, nierozumianej miłości i poszukiwania przyjaciele. Mały Książę spotyka na swojej drodze wiele osób, które posiadają cechy właściwe wielu współczesnym osobom. Pycha, żądza władzy, alkoholizm... Z wszystkim tym spotykamy się we współczesnych czasach. Nie tylko na tym polega uniwersalność tego utworu. Zadziwiający jest fakt, że jest wspaniała lektura zarówno dla dzieci i jak i dla dorosłych. Najmłodsi zinterpretują ją jako przygody małego chłopca, który przeżywa niesamowite rzeczy. Będą ich fascynować jego perypetie i z zachwytem wgłębią się w jego życie. Starsi natomiast w przygodach Małego Księcia drugie przesłanie. Są już bowiem na tyle dorośli, aby zrozumieć, co aktor ukrył zarówno pod postaciami zwierząt i roślin, jak i ludzi, z którymi zetknął się Mały Książę. Będą oni mieli okazję dopatrzyć się w bohaterach może jakiejś części siebie i być może zauważyć pewne swoje wady. Mały Książę z pewnością jest niezwykłą lekturą. Autorowi należą się wielkie brawa, bo bardzo trudno jest napisać książkę adresowaną do czytelników w różnym wieku i która przekazywałaby tak różnorodne prawdy i wartości.

Może się przyda:P
3 5 3