Odpowiedzi

2010-04-02T18:46:03+02:00
W książce "Zabić drozda" był problem nietolerancji. Polegał on na tym, że oskarżono pewnego Murzyna o gwałt na nieletniej dziewczynie. Ponieważ dziewczyna była innego koloru skóry, niż oskarżony, uznano, że Murzyn jest winien zarzucanego mu czynu. A tak nie było. Murzyn był niepełnosprawny i mówił prawdę, szczerą prawdę, podczas, gdy nieletnia kłamała i było to słychać. Ojciec Skauta i Jem'a był prawnikiem i powołano go na obrońcę Murzyna, który trafił do więzienia. Oboje (mam na myśli dzieci Atticus'a) przebywały na rozprawie w sądzie okręgowym.
Tolerancja jest częstym problemem wśród nastoletnich ludzi. Osądzamy człowieka po ubiorze, wyznaniu religii, kolorze skóry (zwane rasizmem). W książce "Zabić drozda" jest to pokazane bardzo brutalnie. Młoda dziewczyna oskarżyła Murzyna o to, że ją zgwałcił mimo, iż tak nie było. Sądzę, że zrobiła to tylko dlatego, że miał inny kolor skóry i nikt go za to nie lubił. Nietolerancja to ważny temat, który Harper Lee bardzo dobrze opisał w swojej książce, i który jest pokazany jako zły uczynek. Bo przecież to, że ktoś ma inny kolor skóry nie znaczy, że jest gorszy. Mimo to sędzia zadecydował, że Tom (Murzyn posądzony o gwałt) jest winny. A co go do tego nakłoniło (mam na myśli sędzie) ? To, że dostał pieniądze.
Myślę, że książka Harpera Lee "Zabić drozda" to idealna powieść do czytania dla dzieci w wieku od 11 do 15 lat, bo dzieci w takim wieku mają najczęściej problemy z tolerancją. Dlatego też po przeczytaniu owej książki powiedziałam sobie, że nigdy nie osądzę człowieka po kolorze skóry, że nigdy nie będę nietolerancyjna.

Masz szczęście ktosiu, że trafiłaś na mnie, bo dosyć niedawno czytałam tą książkę. Czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce, bo jestem molem książkowym. :D
Przepraszam, ale mam tylko 12 lat, więc nie mogłam opisać tego lepiej. Myślę, że jeśli trochę nad tym pomyślisz i przeczytasz streszczenie, to zdasz maturę na 100% !

Powodzenia !!!!
1 5 1