Odpowiedzi

2010-04-03T17:23:28+02:00
---Obrona ziemi, to pojęcie względne. Kryje za sobą wiele innych znaczeń. Bohaterzy z Radzanowa wiedzieli o tym i mieli nadzieję na odzyskanie wolności.

---Obrona ziemi, to wielkie poświęcenie. Takimi obrońcami byli bohaterzy z Radzanowa. Ich walkę i to co przeżyli, świetnie może oddać wiersz Wiesławy Szymborskiej pt. "Koniec i początek". Wiersz napisany jest zgodnie z prawdą, bez żadnych imitacji i idealnie obrazuje wojnę, oraz mówi o niej rzeczowo. Jest świetnym przykładem na to co działo się w Radzanowie. Wiele fragmentów wiersza, może bardzo poruszyć uczucia tych, którzy wojnę przeżyli, oraz przypomnieć rodzinom zamordowanych, o tamtych czasach.
Mimo iż treść wiersza jest bardzo bolesna, autorka jest godna pochwały za idealne opisanie obrazu tego, co dzieje się po wojnie, a także na ziemiach Radzanowskich. Według mnie pokój to nie tylko brak wojny. Najlepszym odzwierciedleniem pokoju jest wolność. Niestety jesteśmy wolni tylko pozornie. O lepsze jutro walczyli obrońcy ziemi Radzanowskiej. Mieli oni nadzieję, że kiedyś dożyją czasów, w których będą mogli zapewnić bezpieczeństwo rodzinie. Sądzę, że tak nie wygląda wolność. Możemy protestować, lecz tak naprawdę nic to nie zmienia. Obrońcy ziemi Radzanowskiej mieli jednak ambicję, dlatego nie bali się ginąć za kraj. Wszyscy policjanci wyruszyli na wojnę, aby bronić swój kraj i swoje ziemie. Jednym z poległych, którego na zawsze zapamiętamy był Aspirant Policji Państwowej Jan Gajos zamordowany w 1940 roku przez NKWD. Dawał innym nadzieję, że wojna się szybko skończy i kiedy wygrają, wrócą do rodzin i odzyskają swoje ziemie.


---Historia ich walki to bardzo smutne wspomnienie, o którym nie możemy zapomnieć. Jednak pytania dlaczego tak się stało zostaną nigdy niewyjaśnione, a ból na zawsze pozostanie w naszych sercach.


Trochę czasu to zajęło i żeby nie było nieporozumień wszystko pisałem sam.

Pozdrawiam i liczę na najlepszą ;)