Odpowiedzi

2010-04-02T18:46:14+02:00
:) ja w swojej pracy maturalnej do rodzinnego domu wybrałam : 1. króla Edypa : że jest odwrócenie motywu domu rodzinnego, że zostaje on porzucony przez własnych rodziców, aby uniknąć przepowiedni jednak przepowiednia i tak się spełnia. Edyp wychowywany w Koryncie przez przybranych rodziców poznał szczęście rodzinne. natomiast Edyp sam zniszczył swój dom. chciał oszukać przeznaczenie jednak jego nie da się zmienić.

2. Makbeta : dom Makbeta to spokojne miejsce po momentu dopóki nie wkradnie się do niego żądza władzy. po morderstwie dunkana strach i obłęd niszczy jego dom. Jego kontakty z żona też się urywają. nie rozumieją się.

3. Świętoszek: dom w którym wszyscy domownicy musieli się podporządkować się władzy (orgona) a on ich wystawia na próbę przyjmując oszusta pod swój dach który go omamił swoją pobożnościa.

jeśli będziesz nieć jakieś pytania to pisz :) mam nadzieje że to coś Ci pomogło...
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-02T18:48:41+02:00
Motyw matki wystepuje min w lamencie swietokrzyskim gdzie podmiotem lirycznym jest Matka Boska zwracajaca sie do Gabriela. Cierpi wraz z Chrystusem widzac ze go traci. Jeszcze wczesniej motyw matki pojawia sie w mitologii greckiej np historia Niobe ktora posiadala liczne potomstwo i szydzila z Leto ktora miala tylko dwoje dzieci co spowodowalo gniew Bogow i usmiercono dzieci Niobe. Oczywiscie DFemeter kolejna matka...matka Ziemi. Motyw matki pojawia sie rowniez w Trenach Kochanowskiego, z tym ze role matki przejmuje tutaj mezczyzna czyli sam Kochanowski iraz w trenie XIX pojawia sie matka Jana ktora przychodzi by ukoic rozpacz syna po stracie Urszulki.
Mickiewicz w Do Matki Polki oraz w Dziadach 3, Slowacki w wierszu Do Matki, w Balladynie W Nad Niemnem Orzeszkowej, W Przedwiosniu Zeromskiego , M.Gorki ''Matka'',

POLECAM :http://www.motywy.friko.pl/motywy28.html

Motyw rodziny wystepuje min mitologia Odyseja Homera, w Hamlecie i Romeo i Julia Szekspira, Pan Tadeusz Mickiewicza B.Prus Anielka, Chlopi Reymonta gdzie rodzina odgrywa kluczowa role i jest glowna komorka spoleczna. Ferdydurke Gombrowicza.